banner53

Gayrimenkulü Değerlenenden Rant Vergisi Alınacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren programa göre, emlak vergisi ve tapu harcı yükselecek, rant vergisi gelecek...

Gayrimenkulü Değerlenenden Rant Vergisi Alınacak!

RANT VERGİSİ 

Emlak365'te yer alan habere göre, Yeni Ekonomi Programı 5 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete mükerrer sayısı ile yayımlandı. Yayımlanan mükerrer sayı ile Yeni Ekonomi Programı (YEP) resmen yürürlüğe girmiş oldu. 

Yapılan yeni düzenleme ile beraber imar değişikliklerinden kaynaklanan değer artışlarının vergilendirilmesi konusu yeniden gündeme geldi. 

Daha önce de gündeme gelen ancak her seferinde tartışma konusu yaratan bölüm Resmi Gazete ile resmen gündeme alınmış oldu. 

İmar değişiklikleri ile taşınmazı değerlenen arsa, konut ve işyeri sahipleri değer artışı üzerinden vergi ödemekle yükümlü tutulacak. 

DEĞERLENEN GAYRİMENKUL İÇİN RANT VERGİSİ ÖDENECEK

Bundan sonra taşınmazının yanından mega proje, metro projesi, köprü projesi gibi projeler geçen kişilerde evlerinin ya da arsalarının değerinin artması halinde bu değer artışı üzerinden vergi ödemekle yükümlü tutulacak. 

Yine imar değişikliği ile kat sayısı artan bina sahipleri de rant vergisi ödemekle yükümlü olacak. 

TAŞINMAZ DEĞERLEME SİSTEMİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından birinci 100 günlük eylem planı ile duyurulan taşınmaz değerleme sistemi YEP programına girdi. 

Program ile taşınmaz satışlarında rayiç bedeli üzerinden satış işlemi yaparak daha düşük tapu harcı ödenmesi uygulaması sona erdirilecek. 

Kurulacak olan sistemde aynı bölgede yer alan emsal fiyatlar üzerinden en az satış bedeli gösterilecek ve bu sayede düşük tapu harcı ödemesi sona erdirilerek devletin vergi kaybı azaltılacak. 

EMLAK VERGİSİNDE KAÇAĞA SON

Kurulan sistem yine düşük emlak vergisi ödemesi yapılmasını da engelleyecek. Vatandaş gerçek değeri üzerinden emlak vergisi ve tapu harcı ödeyecek. 

Yapılan yasal düzenlemeler hem ev almak isteyenleri hem de ev almak isteyenlerin vergi yükünü arttıracak. 

Taşınmaz değerleme sistemi kurularak gayrimenkul envanter tamamlanacak, gayrimenkul vergilendirme sistemi tapu harçları ve emlak vergilerinin gerçek değerleri üzerinden alınmasını sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecektir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2019, 05:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER