Gayrimenkul Stokları Piyasa Normallerine Döndü

Gayrimenkul sektöründeki satışların azalmasına rağmen fiyatlar, enflasyonun üzerinde artarken Denge Değerleme, bu durumu, stokların piyasa normallerine dönmesi ve ertelenen inşaat maliyetlerinin fiyatlara yansıması olarak açıkladı.

Gayrimenkul Stokları Piyasa Normallerine Döndü

Denge Değerleme tarafından hazırlanan raporda, satış oranlarındaki azalışa rağmen gayrimenkul fiyatlarının ülke genelinde enflasyon oranının üzerinde arttığı belirtilerek bu durumun, stokların piyasa normallerine döndüğünü ve ertelenen inşaat maliyetlerinin değerlere yansıdığını kanıtladığı ifade edildi.

Denge Değerleme tarafından konut sektöründeki gelişmelerin değerlendirildiği "Şubat 2021 Raporu" yayımlandı.

Faiz İndirimiyle 5 Yılın Rekoru Kırıldı

Türkiye'de ilk Kovid-19 vakasının görülmesi ve kısıtlamaların başlamasının ardından nisan ve mayıs aylarında konut satışlarında büyük düşüşler yaşandığı belirtilen raporda, 2020 yılı haziran ayında yapılan faiz indirimi ve kredi kampanyaları sayesinde son 5 yılın rekor konut satışı yaşandığı kaydedildi.

Raporda, küresel boyutta yaşanan salgına rağmen 1 milyon 499 bin 316 adet konut satışı ile 2020'nin başarılı bir şekilde kapatıldığı, faizlerin yeniden yükselmesi sonucunda konut piyasasının tekrar durağan dönemine döndüğü bildirildi. 

2020 yılı aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut fiyat endeksinde yüzde 29 artış yaşandığı belirtilen raporda "Gayrimenkul satış oranlarındaki azalışa rağmen gayrimenkul değerlerinin illerimizin tamamında enflasyon oranı üzerinde artıyor olması, stokların piyasa normallerine döndüğünü, ertelenen inşaat maliyetlerinin değerlere yansıdığını kanıtlamaktadır." ifadesi kullanıldı.

YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc