banner53

Faiz Yükseldi Konut Fiyatları Geriledi!

Yükselen enflasyon ve TL'nin değer kaybetmesi ile konut kredisinde yüzde 0,79 oranlara düşen faizler yeniden yüzde 1,25'e yükseldi. Yükselen kredi faizleri ise konut fiyat artışlarının düşmesini sağladı.

Faiz Yükseldi Konut Fiyatları Geriledi!

Pandemi süreci itibariyle yaşanılan ekonomik dengesizliği kurtarmak açısından birçok banka düşük faiz oranıyla kredi imkanları sunmaya başlamıştı.

Piyasayı hareketlendirmek isteyen bankalar, ev sahibi olmak isteyenler için birçok kredi kampanyası oluşturarak, onları ev sahibi etmeyi amaçlamaktadır.

Kampanyaların kamu bankaları ayağında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıkladığı konut kampanyası ile birlikte vatandaşlara uygun faiz oranlı ve 1 yıl sonra ödeme imkanı sunan kredilerin kamu bankaları tarafından verileceğini duyurmuştu.

Düşen faiz oranlarını fırsat bilen ev satıcıları, konut fiyatlarında artışa gitti.

Bu konuda yetkililer konut sahiplerini uyarırken, bankalar ise yeni düzenlemeler yaparak kredi kampanyalarını güncellediler.

Ev sahibi olmak isteyenleri hayal kırıklığına uğratan artan ev fiyatları üzerine, yeni düzenlemelere giden bankalar, vade ve faiz oranlarında değişiklik yaptı.

İkinci el konut kredisi faiz oranları

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte kamu bankaları çeşitli kampanyalar ile birlikte müşterilerine kredi vermeye başladı.

Konut kredisinde uygun faiz oranı belirleyen bankalar, vade seçeneği ile de çoğu müşterisini ev sahibi yapmayı hedefledi.

Bu çerçevede 1 yıl sonra ödemeye başlama kolaylığı sağlayan bankalar 180 ay vade seçeneği sunduğu kredileri 0,74 faiz oranı ile müşterilerine verdi.

Bu kredi oranlarında ve vadelerinde yeni düzenlemeler gerçekleştiren kamu bankaları, 0,79 olan faiz oranını 1,25’e çıkardı.

Ayrıca vade seçeneğinde de düşüşe giderek 120 ay vade seçeneği sunacağını açıkladı.

Enflasyon ve TL'nin değer kaybı nedeni ile tekrar konut kredisi faiz oranlarında yapılan güncelleme ile kamu bankaları yüzde 0,79 olan faiz oranlarını yüzde 1,25'e yükseltti. 

Bu değişikliğin temel sebebi olarak uygun kredi imkanlarının ardından yükselen ev fiyatlarının olduğu gösteriliyor.

GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZLERİ

İş Bankası: Yüzde 1.40

Akbank: Yüzde 1.41

Denizbank: Yüzde 1.43

Vakıfbank: Yüzde 1.49

TEB: Yüzde 1.49

Garanati Bankası: Yüzde 1.49

Halk Bankası: Yüzde 1.52

Yapı Kredi Bankası: Yüzde 1.58

Ziraat Bankası: Yüzde 1.65

QNB Finansbank: Yüzde 1.69

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER