Faiz Ödemeden Ev Nasıl Alınır? Tasarruf Finansman Sistemi Nedir?

Faiz ödemeden ev almak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği faizsiz konut edindirme sistemi artık devlet denetiminde. Peki faiz ödemeden ev sahibi nasıl olunuyor?

Faiz Ödemeden Ev Nasıl Alınır? Tasarruf Finansman Sistemi Nedir?

35 Şirket Başvurdu

Faizsiz konut olarak da bilinen Tasarruf Finansman Sistemi'ne ilişkin beklenen kanun yürürlüğe girdi. Bunun üzerine 35 şirket, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na başvuruda bulundu. 

Birevim ve Çözüm Tasarruf da Birevim markası altında birleşme sağladı. Birlikbirikim Gayrimenkul ve Gelecek Tasarruf Gelecek Tasarruf çatısında bir araya geldi. 

Destekevim ve Güvence Tasarruf ise Destekevim Gayrimenkul olarak intibak başvurusunda bulundu. Tasarruf finansman şirketlerinin BDDK'ya intibak için verilen 1 aylık başvuru süresi dolarken şirketler, 6 ay boyunca incelenecek ve başvurular sonuçlanacak.

BDDK'nın süreyi 6 ay daha uzatma hakkına sahip. İntibak süresine başvuruda bulunmayan ve faaliyete devam eden şirketler hakkında da "İzinsiz faaliyette bulunmak" suçundan işlem yapılacak.

Vatandaşların mağduriyetinin önüne geçme hedefiyle intibak başvurusunda bulunan şirketler arasında yer almayan gerçek ve tüzel kişilere itibar etmemesi uyarısında bulunulan BDDK yetkilileri, bu kapsamdaki eylemleri gerçekleştirenlerin BDDK veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirilmesi konusunda uyardı. 

Yetkililer ayrıca, tasarruf finansman şirketlerine yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altına alınmadığı, mevduat gibi değerlendirilmemesi gerekildiğini, sadece gözetim ve denetimin BDDK'da olacağı hususunda vatandaşları uyardı.

Devlet Denetimi Geldi

Türkiye Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı Serdar Kolo tarafından yapılan açıklamada, sektörün gerçek dışı vaatler ve haksız rekabetten bu yasa sayesinde kurtulacağı dile getirdi.

Kolo, "Özellikle geçtiğimiz yıl yoğun olmakla birlikte, firma sayılarının düzensiz olarak artışı sonrası bazı yapılarda müşteri mağduriyetleri görülmeye başlandı. Sonuçta BDDK, yasanın çıkarılmasına öncülük etti.

Artık hepimiz devletimizin kontrolü ve denetiminde, regülasyona tabi şirketler gibi rekabet edeceğiz" şeklinde konuştu. Birevim, tasarruf finansmanı sektörünün yeni nesil şirketlerinden Çözüm Tasarruf'u satın aldı.

Tasarruf finansmanı yöntemiyle Türkiye'de yeni bir dönemi başlattıklarını belirten Birevim Genel Müdürü Av. Mahir Orak, "Çözüm Tasarruf'u bünyemize katarak şube ve çalışan sayısıyla da lider konuma ulaştık. Sektörün en büyük ve en güçlü firması olarak 2 bine yakın çalışanımızla, 137 sabit ve 16 mobil şubede hizmet veriyoruz" dedi.

Başvuru Yapan Şirketler

UMUTEVİM

FUZUL GAYRİMENKUL

EMİNEVİM

KATILIMEVİM

MESKENFİNANS

KUMBARAEVİM

BİRİKİMEVİM

İMECE YATIRIM

YENİEVİM

FİNANSEVİM

FİNALEVİM

YAŞAMEVİM

ÖNCEEVİM

TASARRUF GAYRİMENKUL

İHTİYAÇEVİM

GERÇEKEVİM

HEDEFEVİM

İKİZLEREVİM

DEĞER TASARRUF

NAREVİM

MOREVİM

SİNPAŞ YAPI

DOĞRUEVİM

İSTEKEVİM (VARLIKEVİM)

VARLIKEVİM (VARLIKEVİM)

İKTİSATEVİM (İKTİSATEVİM)

PAMUKEVİM (İKTİSATEVİM)

VİZYONEVİM (İKTİSATEVİM)

EZOGELİN (İKTİSATEVİM)

BİREVİM (BİREVİM)

ÇÖZÜM TASARRUF (BİREVİM)

BİRLİKB BİRİKİM (GELECEK TASARRUF)

GELECEK TASARRUF (GELECEK TASARRUF)

DESTEKEVİM (DESTEKEVİM)

GÜVENCE TASARRUF (DESTEKEVİM)

Takvim

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 09:40
YORUM EKLE