Fahiş Kira Artışı Yapan Ev Sahibini Şikâyet Edin!

Dün açıklanan TÜFE’ye göre eylül ayı ev kirası zam oranı yüzde 15,78 olurken, Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam “Ev sahibi daha yüksek zam yapmak isterse, ev sahibini şikayet edebilirsiniz” dedi

Fahiş Kira Artışı Yapan Ev Sahibini Şikâyet Edin!

T üketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre ev kiraları Ağustos ayı zam oranı 15,78 olarak belirlendi.

Sağlam ise ev sahiplerinin açıklanan oranların üstünde zam yapmaya hakkı olmadığını söyleyerek kiracılara uyarılarda bulundu.

Sağlam, kiracıların gerekirse ev sahiplerini şikayet edebileceklerini söyledi.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Ağustos ayı kira zam oranı 15,78 olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, TÜFE aylık bazda yüzde 1,12, yıllık bazda ise yüzde 19,25 arttı.

Kira zam oranlarını belirleyen 12 aylık ortalama ise yüzde 15,78 oldu. Söz konusu rakam, kontrat tarihi Ağustos ayında biten kiracıların kiralarına yapılacak maksimum zam oranı.

Yüzde 15,78’lik oranın üstünde zam yapılması ise yasaya aykırı. Eski kiracıları için karşılıklı uzlaşıyla bu miktarın altında zam oranı belirlemek de mümkün.

Mevcut zam rakamıyla bin liralık kirası olan bir kiracının yeni kirası bin 158 liraya, 2 bin liralık kirası olan bir kiracının kirası ise 2 bin 316 liraya yükselecek.

Ev sahiplerinin oranların üstünde zam yapmaları durumunda kiracıların neler yapabileceğini söyleyen Sağlam, “Ev sahibi yüksek kira istiyorsa kiracı devletin açıklamış olduğu oran üzerinden mal sahibinin hesabına yatırabilir. Buna hakkı var.

Eğer mal sahibi çık derse, tüketici hakem heyetine ya da CİMER’e de yazı yazabilir. Ev sahibi zaten kiracıyı çıkaramaz. Ticaret iş müdürlükleri var, oralara şikayette bulunabilirler.

Yani tüketici bu durumda hakkını arayıp, alabilir. Mal sahibinin devletin açıkladığı oranın üstünde kira arttırmaya hakkı yok.

Bunu yapan ev sahipleri var ama kiracılar da hakkını arasın. Buna izin vermesin” diyerek bilgilendirme yaptı. 

Kaynak: Antalya Ekspres

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2021, 06:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER