Evinizi Sattıktan Sonra Bunları Mutlaka Yapın!

Evinizi sattıktan sonra ilgilenmeniz gereken bir takım prosedürler bulunuyor. Alıcı ile anlaştıktan sonra ev satarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için bu haberde derledik.

Evinizi Sattıktan Sonra Bunları Mutlaka Yapın!

VERGİ BORCU VE SİGORTA KONTROLÜ

Evinizi satacağınız kişi ile yapacağınız anlaşmanın şartlarını, sonrasında bir olumsuzluk yaşamamak için anlaşmada açık ve net olarak belirtmeniz gerekir. Anlaşmanın şartları, her iki tarafın da çıkarlarını koruyacak şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca, satışını gerçekleştireceğiniz evin emlak vergisi borcu olmadığını öğrenmeli, varsa vergi borcunu ödemeniz gereklidir.

Satışa çıkardığınız evin zorunlu deprem sigortasının (Mutlaka yapılması gerekir) olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Belgelerinizde eksik yoksa nüfus cüzdanı aslı, bir fotoğraf, DASK’ın geçerliliğine dair bir belge, tapunun aslı veya sureti ve sene içerisinde belediyeye ödemiş olmanız gereken emlak vergisinin rayiç bedel evrakı ile tapuya gidebilirsiniz.

KİRACI BİLDİRİMİ, ABONELİKLERİN İPTALİ

Satışını gerçekleştireceğiniz evde hali hazırda bir kiracınız bulunuyorsa kiracının olası mağduriyetini önlemek için satış işleminden onu da haberdar ediniz. Mümkünse yeni ev sahibiyle kiracıyı tanıştırınız. Eğer içerisinde yaşadığınız evi satıyorsanız komşularınızı da haberdar edebilirsiniz. Üzerinizde bulunan; elektrik, su, doğal gaz, internet gibi fatura aboneliklerini de iptal etmeyi veya evin yeni sahibine devretmeyi unutmayınız.

PARA TRANSFERİ

Satış işlemini gerçekleştireceğiniz ev için tapuya gerçek fiyat üzerinden bildirimde bulunmanız elzemdir. Tapuya herhangi bir beyanda bulunmaz veya en düşük fiyat üzerinden bir beyanda bulunursanız cezai bir işlemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Satışını gerçekleştirdiğiniz evin para transferini ise güvenilir bir banka üzerinden havale veya EFT yolu ile alabilirsiniz. Havale veya EFT yerine blokeli çek işleminiz de tercih edebilirsiniz ancak bu biraz maliyetli olduğu için pek tercih edilmemektedir. Satış sonucundaki paranın ödeme işlemi için alıcı ile birlikte ortak bir karara varmanız gerekmektedir.

ESKİ İLANLARIN KALDIRILMASI, İKAMETGAH DEĞİŞİMİ 

Satış işlemini gerçekleştirdiğiniz ev için internet siteleri ve benzeri platformlara verdiğiniz ilanı kaldırınız. Satışını yaptığınız evde oturuyorsanız yeni adresiniz için ikametgah değişikliği işlemini yapmak için yeni mahallenizin muhtarlığına uğramayı da unutmayınız. Satış işlemini bir emlakçı vasıtasıyla gerçekleştirdiyseniz eğer, emlakçıların ortak olarak belirlediği komisyon tutarını emlakçınıza ödemeniz gerekir.

Son olarak tapuya gidilecek gün geldiğinde, satışı gerçekleştiren ve alıcı taraflar, tapuda tüm evrakları tam bir şekilde bulunmalıdır. Böylece sorunsuz bir şekilde alım satım işlemi gerçekleştirilir.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 06:13
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc