Eviniz 300 Liraya Güvence Altında!

Konut sigortası denildiğinde hemen hemen herkeste pahalı bir sigorta olduğu algısı oluşuyor. Evinizin değeri 500 bin lira de olsa yıllık 300-500 liraya konut sigortası yaptıracağınızı bilmelisiniz...

Eviniz 300 Liraya Güvence Altında!

Posta'dan Can Kantar'ın Yazısı...

Pandemi nedeniyle 3-4 ay evlere kapandık. Evde güvendeyiz, biz evdeyken evimiz de güvende sayılır. Her ne kadar bu pandemi sürecinde sigortalı konutlarda hasar sayılarının arttığı söylense de bu aslında normal bir sonuç.

Konut sigortası denildiğinde hemen hemen herkeste pahalı bir sigorta olduğu algısı oluşuyor. Çünkü çoğunlukla kafalarından şu düşünceler geçer: “Aracımın fiyatı diyelim ki 100 bin lira ve bunun kaskosu 2.000 lira. O zaman benim evim 500 bin lira değerinde.

Konut sigortası için acaba 10 bin lira prim mi ödeyeceğim.” Bu çok yanlış bir düşünce.

Evinizin değeri 500 bin lira de olsa yıllık 300-500 liraya konut sigortası yaptıracağınızı bilmelisiniz. Zihninizde kasko mantığını gözeterek konut sigortasında fiyat oluşturmak doğru değil.

Çünkü araçlarımız mobil olduğu için hasar oluşma riski yüksek. Ama konut sigortaları için aynı durum söz konusu değil. Hırsızlık, yangın, su basması vb. gibi birçok risk konut sigortasında teminat altına alınıyor.

Bunun yanı sıra çilingir hizmeti, kombi-klima bakımı, halı yıkama gibi birçok asistans hizmeti de bedava. 

YAZ KIŞ RİSKLER DEVAM EDİYOR 

Şimdi evlerimizi kapadık, tatile yazlıklarımıza gittik. Evimiz her şartta risk altında. Yaz sonunda da yazlıklarımızı kapattık şehirlerdeki evlerimize döndük, bu seferde yazlıklarımız risk altında.

Üstelik son yıllarda iklim değişiklikleri nedeniyle bu bölgelerde risklerin arttığını da düşünürsek konut sigortasının ne derece önemli olduğu daha net ortaya çıkıyor.

Son yıllarda konut sigortaları ile alarm sistemlerinin kıyaslandığını görüyorum. Bu da çok doğru bir karşılaştırma değil. Alarm sistemleri sadece riski önleyici bir konu.

Ve tabii ki caydırıcılığı da var. Konut sigortası elbette çok farklı. Önerim bütçeniz el veriyorsa her ikisinin de yaptırılması. Alarm takıldığında bazı sigorta şirketlerinden ekstra bir indirim almak da mümkün. Herkese huzurlu bir yaz tatili dilerim.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 04:33
YORUM EKLE