Evini Değerinin Altında Beyan Edenler Dikkat!

Tapu harcını ve kira gelir vergisini az ödemek amacıyla bir çok kişi, aldığı gayrimenkulün satış değerini gerçek bedelinin çok altında beyan ediyor...

Evini Değerinin Altında Beyan Edenler Dikkat!

Gayrimenkulü gerçek satış değerinin altında bir tutarda almış göstermenin satıcı açısından hukuki bir riski bulunur mu?

Avukat Önder Meydan konuyla ilgili olarak, “Malumunuz olduğu üzere, taşınmaz satışlarında; satış bedelinin yüzde 4’ü oranında tapu harcı alınmaktadır.  

Aksi kararlaştırılmadıkça bu bedel alıcı ve satıcı arasında eşit olarak paylaştırılmaktadır. Uygulamada ise genellikle taşınmazı satın alan kişinin tapu harcını ödediği yahut ödettirildiği görülmektedir.

Tapu harcını az ödemek isteyen tüketiciler aslında bu davranışları ile telafisi olmayan hatalar da yapmaktadır" şeklinde konuştu.

Gayrimenkul satın alırken daha az tapu harcı ödemek amacıyla satış bedelini gerçeğin altında beyan etmek sakıncalı mı?

“Öncelikle olayın vergisel boyutuna değinmek gerekirse; taşınmazı alan kişinin 5 yıl içerisinde taşınmazı satmaya niyetlenmesi ve satışa konu taşınmazı gerçek bedel üzerinden satışa beyan etmesi halinde taşınmaz olduğundan çok daha fazla değer artışı sağlamış olacağından daha fazla gelir vergisi ödemek durumunda kalacaktır.

Yine sözleşmesel boyutuna değinecek olursak; taşınmazı satın aldıktan sonra taşınmazda ayıp meydana gelmesi halinde tüketicinin her ne kadar sözleşmeden dönerek bedel iadesini talep hakkı bulunsa da bedel iadesi talebi resmi satış işleminde bildirdiği bedel üzerinden olacak ve bu durum büyük maddi zararlara yol açabilecektir.“dedi

Gayrimenkulü gerçek satış tutarının altında bir bedelde almış göstermenin satıcı açısından riski var mı?

“Tabi ki var. Bir örnekle açıklamaya çalışalım; taşınmazın gerçek değeri 850.000,00 TL olsun; rayiç değerin düşük olması sebebiyle ve daha az gelir vergisi ödemek adına satıcı, taşınmazını 350 bin liraya satacağını beyan etsin.

Eğer ki satıcı, ödemenin tamamını tapudaki satış işlemi öncesinde almadıysa ya da satış tarihinden sonra ödenmek suretiyle taksitli bir şekilde alıcı ile anlaşıldıysa; resmi işlemde gösterilen bedelin satıcıya ödenmesiyle ödeme yapılmış sayılacaktır.

Yani örneğimize geri dönersek; taşınmaz satışının gerçekleşeceği günden önce ya da aynı gün, satıcıya 350 bin lirayı banka üzerinden açıklama yapılmak suretiyle gönderip taşınmaz satış işlemini gerçekleştiren alıcının borcu sona ermiştir.”

Kaynak: Alanya Haber

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2021, 06:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER