banner53

Ev Sahipleri Enflasyon Dinlemedi! Kira Zamları TÜFE'yi Katladı

İstanbul'da fırsatçı ev sahipleri ve emlakçılar fahiş oranda kira fiyatlarını zamladı. Vatandaşlar ise bütçelerine uygun ev bulamadıklarını mağdur durumda olduklarını söylüyor.

Ev Sahipleri Enflasyon Dinlemedi! Kira Zamları TÜFE'yi Katladı

İstanbul'da Kurban Bayramı öncesi bin ile 1.00 lira arasında kiralanan daireler, tayin ve üniversite öğrencilerinin geleceği dönemle birlikte, fırsatçı ev sahipleri ve emlakçılar tarafından yüzde 300'e kadar oranla zamlandı.

Zor durumda olan ekonomi, pandemi döneminin yaşanmasıyla beraber vatandaşın ekonomik durumunu daha derinden etkiledi.

Ev arayışında olan vatandaşlar ise kira fiyatlarının hak ettiğinden fazla olmasından dert yanıyor. 

Özellikle İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde bazı ev sahipleri bin 500 liradan 4 bin liraya kadar ücretler isteyince, kiracılar bütçelerine uygun ev bulmakta zorlanmaya başladı. 

20 ile 30 yıllık binalara dahi fahiş kira fiyatlarının istenmesi pes dedirtiyor. 

EV SAHİPLERİ KİRAYA ÇIKIP ESKİ EVLERİNE YÜKSEK FİYAT İSTİYORLAR

Küçükçekmece'de ev aradığını söyleyen Süleyman Aslan, "Mağduruz ve yetkililer artık buna el atmalı. Daire bulamıyoruz. İnsanlar kafasına göre fiyat veriyor. 

Fiyatlar denetlenmeli. 20 yıllık dairelerde oturan bazı ev sahipleri oturdukları eski binalardan taşınıp yeni kiralık dairelere taşınıyor.

Eski dairelere ise yüksek fiyatlar istiyorlar. Hem yüksek fiyatlar isteniyor hem de vergi vermekten kaçıyorlar.

Bazı emlakçılar ise ev sahiplerini arayıp ederi olmayan evler için biz bu evi şu fiyata veririz deyip piyasayı yükselttiklerine şahit olduk." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı, konut fiyatlarındaki fahiş artışa ilişkin şikâyetler üzerine inceleme başlatıyor. Uzmanlar ise fırsatçılık yapanların şikayet edilmesi için çağrıda bulunuyor.

KİRA ZAMMI ORANI

Kira artış oranları tüketici enflasyonundaki 12 aylık ortalamayı geçemiyor. Kira zammı 12 aylık TÜFE oranı aşılmadan kira zammı yapılabilir.

Bu oranları aşan tutarlar yasak değildir. Haziran 2020 itibarıyla kira oranı yüzde 12.1'i aşamayacak.  

YÜKSEK ZAM İÇİN DAVA AÇIN

Ev sahiplerinin yüksek kira artışı yapmak istemelerine karşı kiracıların da tabi olarak hakları bulunuyor. Kiracılar dava açarak yüksek kira ödemekten kurtulabilir. 

Kiracı, bu oranın üzerinde zam yapan ya da yapmak isteyen ev sahibine kira tutarının tespiti için dava açabiliyor. 

EV SAHİBİ HAKKI

Ev sahipleri kira zammı yapmadan önce, o ayın açıklanan zam oranını öğrenmeli ve yeni kira sözleşmesini buna göre hazırlamalı. Aksi takdirde sınırı aşarlarsa, kiracı dava açabiliyor.

Eğer kiracı, kendi isteğine göre bir bedel belirleyip mal sahibine ödeme yaparsa, mal sahibinin de aradaki farkı icra dairesi kanalıyla talep etme hakkı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER