Ev Sahibi Olmak Zorlaşacak!

İnşaat maliyetlerinin son 6 aydır ciddi şekilde arttığına dikkat çeken Kocaeli Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Faruk Mamik, “Fiyat artışları bu şekilde devam ederse önümüzdeki dönemlerde kimse konut alamayacak duruma gelecek” dedi.

Ev Sahibi Olmak Zorlaşacak!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Resmi Gazete'nin 4 Eylül tarihli sayısında yayımlanan Ticaret Bakanlığının "İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ"inin yansımalarına ilişkin değerlendirmede bulunmuştu.

Tellioğlu’nun açıklamalarının ardından Kocaeli İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Yöneticisi Faruk Mamik de değerlendirmelerde bulunarak, “Fiyat artışları bu şekilde devam ederse önümüzdeki dönemlerde kimse konut alamayacak duruma gelecek” dedi.

6 Ayda Fiyatlar Arttı

Geçtiğimiz dönemde Kocaeli Müteahhitler Birliği Derneği Başkanlığı yaparak başarılı projelere imza atan Faruk Mamik inşaat sektöründe kullanılan yan ürünlere ve çimentoya gelen artışa değinerek şunları söyledi:

“Son 6 ayda inşaat malzemelerindeki ciddi artışlar hem konut fiyatlarının yükselmesine hem de konut satışlarında düşüş yaşanmasına sebep oldu.

Konfederasyon olarak bakanlık nezdinde ciddi çalışmalar yaptık. Hem müteahhitlerimizin hem de vatandaşlarımızın haklarını sonuna kadar müdafaa ediyoruz.

Fedakarlık Zamanı

Çimento artışlarına baktığımız zaman yüzde 75 zam yapıldı. Sadece çimento değil tabii ki inşaat sektöründe kullanılan diğer malzemelere de ciddi oranda artışlar yapıldı.

Bu konuyla ilgili ilerleyen zamanlarda bakanlıklarla görüşmeler ayarlayacağız. Eğer fiyatlar bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıllarda konut alımı mümkün olmayacak.

Ülkenin geleceğini çıkmaz sokaklara sokmamak lazım. Bu konu ile ilgili eğer fedakarlık yapacaksak şu anda tam zamanı. Hem tedarikçiler olarak hem de müteahhitler olarak üzerimize düşen görev neyse yapmalıyız.

Destek Olmalıyız

Biz bu konunun yakın takipçisi olacağız. Eğer ki fiyatlarda ciddi oranda düşüş olursa onun da takipçisi olup karşısında oluruz.

Niyetimiz kimsenin mağduriyeti değil. İşin özü ve kısası hepimiz bu gemideyiz hepimiz ülkemize sahip çıkmalıyız.

Kocaeli’deki bütün odalar ve müteahhitler konfederasyon olarak aldığımız kararlara uyuyor bundan dolayı oda başkanlarına ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Eğer inşaat sektörünü çıkmaz bir yola sokarsak bunun zararını hepimiz çekeriz. Yol yakınken hepimiz daha itinalı davranarak iç piyasaya destek olmalıyız.”

Kaynak: Özgur Kocaeli

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2021, 07:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER