banner53

Ev Sahibi Olmak İsteyenleri Cazip İndirimler Bekliyor

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, üretimin azaldığı şu günlerde konut stoğunun 2 yıl gibi bir sürede eriyeceğini sonrasında da sektörün tekrar canlanacağını açıkladı. Yetgin, stok eritmek isteyen bir çok firmamın konut fiyatlarında ciddi indirim yaptığını veya zam yapmadığını da söyledi.

Ev Sahibi Olmak İsteyenleri Cazip İndirimler Bekliyor

KONUT ALMAK İSTEYENLER İÇİN FIRSAT DOLU BİR DÖNEM

Yenişafak'ta yer alan habere göre, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Feyzullah Yetgin, mevcut satış grafiğiyle bitmiş ve yapımı süren konut stokunun iki yıl içerisinde eriyeceğini söyledi. Sektörün üretim noktasında tekrar hareketleneceğini belirten Yetgin, “İki yıl sonrası için karamsar bir fotoğraf hayal etmiyorum. Gayrimenkulde yeniden eski günlere döneceğiz. Konuta talep birikti. Şu anda mevduat faizi çok cazip, ancak bu dönem geçecek.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin

Sektörde uzun süredir zam olmadı. Maliyetler satış fiyatlarına yansıtılmadı. Bu sürdürülebilir değil. Konut almak için en uygun zamanın içinde bulunuyoruz” dedi. GYODER'in 20’nci kuruluş yıl dönümü kapsamında, Yetgin ve başkan yardımcıları Ersun Bayraktaroğlu, Neşecan Çekici, Prof. Dr. Gürsel Öngören ile genel sekreter Murat Berberoğlu'nun katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında sektör ve GYODER ile ilgili son gelişmeler gazetecilerle paylaşıldı.

KONUT ALMAK İSTEYENLER İÇİN EN BÜYÜK ENGEL FAİZ

Toplantıda konuşan Yetgin, gayrimenkul sektörünün önemli sorunlarının bulunduğunu kaydederek, bu sorunların başında da “finansman”ın geldiğini, üyelerle yaptıkları istişarelerde “finansman/kredi bulmada yaşanan zorluk”, “iç talepte oluşan daralma sonucu satışlarda yaşanan ciddi düşüşler ve fiyatlar”, “değerleme raporlarında yaşanan standart dışı uygulamalar” gibi sorunların öne çıktığını söyledi. Öncelikle bu sorunların üzerine gideceklerini dile getiren Yetgin, çözüm için çalıştıklarını, şu an zor bir dönemden geçildiğini, bu sürecin, "ders alma ve daha çok çalışarak geleceğe hazırlanma" dönemi olduğunu bildirdi.

MALİYETLERE GÖRE FİYATLAR YÜZDE 50 UCUZ

Şu an konut pazarında alıcı lehine bir dönem olduğunu söyleyen Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, firmaların yüzde 50-70 maliyet artışına rağmen zam yapamadığını dile getirdi. Akbalık, şu açıklamalarda bulundu: “Gayrimenkulde fiyatlar dip yapmış durumda. Bu fiyatları bulmak bundan sonra mümkün olmayacak. Ayrıca yeni konut ruhsatı alımında yüzde 50’lerden fazla düşüş var. Bu da, mevcut konutların daha fazla değerlenmesini sağlayacak.”

İnsanların tasarruflarını şu dönemde döviz mevduatında değerlendirdiklerini kaydeden Akbalık, ancak bu faiz oranlarının sürdürülebilir olmadığını söyledi. Akbalık, “Ne sanayici, ne yatırımcı, ne bankacı, ne de devlet memnun. Kendi akışında bir yere oturacaktır. Gayrimenkul yatırımı her zaman kazandırdı. Talep zaten var fakat uygun şartları bulamıyor. Kısa dönemde potansiyel kârı görünce insanlar yeniden gayrimenkul yatırımına odaklanacak.” 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER