Ev Sahibi Olmak İsteyenler Alsın mı-Beklesin mi?

Kamu ve devlet bankalarının konut alımındaki kredi faiz oranlarını düşürmesi ile birlikte ev alımlarında yoğun talebin yaşandığını belirten emlakçılar, mülk sahiplerinin bu duruma fırsata çevirdiğini ve ülke bazında konutlarda yüzde 30-40’a varan artışın yaşandığını açıkladı.

Ev Sahibi Olmak İsteyenler Alsın mı-Beklesin mi?

Evlerinde satılacak dairelerin kalmadığını ifade eden gayrimenkul danışmanı İsmail Babacan, “Kredilerin düşmesiyle ülke bazında konutlarda yüzde 30-40’a varan artış söz konusu oldu. Diyarbakır’da konutların ve kiralık evlerin az olmasından dolayı vatandaşlar emlakçılara yöneldi.

Yeni yapılan daireler kira fiyatları bin 800 ile 2 bine kadar da çıkmaktadır. Yeniyol dediğimiz yerlerde de en düşük kira fiyatları bin ve bin 100 civarındadır. Bundan dolayı millet krediyle daire almaya başladı. Şu anda biz emlakçılarda satılacak daireler kalmadı.” dedi.

KONUT FİYATLARI YÜKSELDİ

Diyarbakır’da emlak piyasasının hareketli olduğuna vurgu yapan Babacan, “Şu an Diyarbakır’da emlak piyasası hareketli bir durumdadır. Yeni inşaatların yapılmaması ve dairelerin olmayışından dolayı konutlara yansımış. Konut kredisi düştüğü için millet daire alıyor.

Vatandaşlar talepte bulunduğu için daire fiyatları yükselişe geçti. Örneğin 2+1 daireler 150-160 bin lira iken şu anda aynı o daireler 290-300 bin lira değerinde olmuş. Biz emlakçılar da bu fiyata daireler bulmakta zorlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

EV ALMAK İSTEYENLER BU DÖNEMDE BEKLESİN

Babacan konuşmasına şöyle devam etti: “Konut sahiplerinin dairelerini yükselmeleri mantıksız bir şeydir. Çünkü vatandaşlar mağdur bir durumdadır. Devlet konut kredisinin düşürülmesini vatandaşların daha rahat konut sahibi olması için gerçekleştirmiş ama mülk sahipleri bunun tam tersini uyguladılar.

Konut kredisinde düşme oldu ama ev sahipleri konutların değerini yükseltti. Bundan dolayı daire alan vatandaş çok mağdur oldu. Daire alacaklara tavsiyem bu dönemde ev almasınlar, çünkü yeni inşaatlar başlıyor. İnşaatlar tamamlandığında talep karşılanacak ve daire fiyatları da düşecektir.”

MÜTEAHHİTLER İŞE BAŞLADI

Daha önce daire fiyatlarının düşük olmasından dolayı müteahhitlerin çalışmadığını, bu nedenle daire sıkıntısı çektiklerini belirten emlakçı Muhammed Ağaçtutan, daire fiyatlarının yükselmesiyle müteahhitlerin işe başladığını söyledi. 

Ağaçtutan, “Kredi notlarının düşmesiyle beraber halk konut alımına yöneldi. Millet bankalara gidince konut fiyatlarının arttığını gördüler. 6 ay önce sattığım bir daire 160 bin lira değerindeydi, şu an sattığım o dairenin değeri 200 bin liraya yükseldi.

Yeni yapılan yerleşim yerindeki dairelere ise 100 bin lira eklenmesine rağmen millet yine de ev almaya devam ediyor ve piyasalar hareketleniyor.

Daha önce daire fiyatları düşük olduğu için müteahhitler çalışmıyordu ama şimdi daire fiyatları yükseldiği için müteahhitlerde işe başladılar. Müteahhitlerin işe başlamasıyla piyasaya denge gelmeye başladı.” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 11 ay Önce

140 konutlu bir sitede 3 yönetimi ve 9 yardımcı ve 4 denetmem yeni seçildi soru yönetici sayısını artıra bilir miyiz ve 4 denetmem doğrumu.