Ev Sahibi Olayım Derken Kiracı Olmayın!

Son yıllarda hızla yükselen inşaat sektörü yeni hileleri de beraberinde getiriyor. Yüksek aidatlar, kataloglarda satılan dairelerdeki kalitesiz malzeme ve ucuz işçilik daire alacaklar düşündürüyor.

Ev Sahibi Olayım Derken Kiracı Olmayın!

Türkiye'de inşaat sektörü son yıllarda büyük ivme kaydetti. Sıfır daire fiyatları astronomik rakamlara ulaştı. Daire alan vatandaşlar rahat bir nefes alayım derken farklı sorunlarla başbaşa kalıyor.

KATALOGLA DAİRE ALMAYIN

İnşaat firmalarının en gözde şehri olan megakent İstanbul'da onlarca proje satışa sunuldu. Firmalar farklı konseptlerle tanıtım yaparken, vatandaşlar genelde maket veya broşür üzerinden daire satın alıyor. Bu durum ilk bakışta göze hoş gelsede daire satın alındıktan sonra oturum zamanı geldiğinde büyük sıkıntılar ortaya çıkıyor.

Yeni aldığı konutuna binlerce lira para ödeyen yatırımcıları mutfaktan banyoya kadar birçok sürpriz bekliyor. Ucuz işçilik ve malzeme kullanan inşaat şirketleri en çok çelik kapı, duşa kabin, mutfak dolabı, kombi ve laminat parkede 3. Sınıf markalara yöneliyor.  Böylelikle evin uzun ömürlü kullanım süresi de azalmış oluyor. Şirket ise tapuyu mülk sahibine verdikten sonra hiçbir sorunla ilgilenmiyor.  

KONUTLARDA ASANSÖR VE KORİDOR PAYI ALDATMACASI

Uzmanlar, daire satın alınırken müşterilerin daireleri birebir görüp incelemesini daha sonra ödeme yapmalarını tavsiye ediyor. Emlak uzmanları dairelerin metrekareleri konusunda yaşanan asansör ve koridor payı aldatmacası karşısında dikkatli olunmasını öneriyor.

KİRA ÖDER GİBİ AİDAT ÖDEMEYİN

Özellikle büyük şehirlerde karşılaşılan en büyük problem yüksek aidat ücretleri İstanbul, Ankara gibi şehirlerdeki bazı önemli lokasyonlarda aidatlar 200 lira ile 2 bin lira arası değişiyor. İnşaat şirketleri yüksek aidat fiyatlarıyla site yönetimini kendi çalışanlarından belirleyerek kazançlarını devamlı hale getiriyor. Bu da vatandaşı ev sahibi olayım derken ömür boyu kiracı konumunda kalmasına neden oluyor.

Milli Gazete

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 06:18
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc