banner53

Ev Sahibi Kiracıyı Hangi Durumlarda Çıkarabilir?

İstediğiniz evi buldunuz ve kiraladınız, şimdi yeni bir düzen kurma vakti. Haklı olarak, kurduğunuz bu düzenin bozulmasını ve yeni bir ev arayışına girmeyi istemezsiniz. Peki, ev sahipleri kiracıları hangi durumlarda tahliye edebilir?

Ev Sahibi Kiracıyı Hangi Durumlarda Çıkarabilir?

KİRANIN ÖDENMEMESİ İLK SIRADA

Kira bedelinin ödenmemesi halinde, ev sahibi kiracısına tahliye talepli olarak icra başlatabilir. İcra takibi ile kiracıya gönderilecek ödeme emrinde 7 gün içinde itiraz edilebileceği, 30 gün içinde ödeme yapılması gerektiği belirtilir. İtiraz süresi 6 aydan kısa kira sözleşmelerinde 3 gündür.

Verilen sürede itiraz edilmez veya 30 gün içerisinde ödeme yapılmazsa kira alacağı kesinleşir ve ev sahibi (alacaklı) İcra Mahkemesi'nde kiracının tahliyesini isteyebilir.

EV SAHİBİNİN EVE İHTİYACI VARSA

Kira borcunun tahsilatı dışında, ev sahibi, ihtiyaç nedeniyle de kiracısını tahliye edebilir. Ev sahibinin eşi, altsoyu, üstsoyu ve kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişiler için konutu kullanma zorunluluğu bulunması, gereksinim nedeni ile tahliyeyi oluşturmaktadır.

Örneğin; ev sahibinin kirada oturması fakat maddi zorluklar nedeniyle kirayı ödemekte zorlanması, oluşan sağlık sorunları nedeniyle ev değişikliği gerekliliği ya da çocuğunun evlenmesi gibi durumlar doğrultusunda kiracı tahliyesi gerçekleştirilebilir. Bu durumda ev sahibi fesih bildirme sürelerine uygun olarak göndereceği bildirim ve belirlenecek tarihten 1 ay içerisinde açacağı dava ile kiracıyı tahliye ettirebilir.

Ancak, mahkeme gereksinimin gerçek ve samimi olduğunu araştıracak ve buna göre tahliye kararını verecektir. Bunun yanı sıra, gereksinim amacıyla evin tahliyesi durumunda herhangi bir haklı sebep olmaksızın evin üç yıl geçmeden başkasına kiralanması halinde, son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemesi söz konusu olacaktır.

EVİN SATILMASI

En sık karşılaşılan bir diğer tahliye sebebi, evin satılmasıdır. Evin sahibinin değişmesi durumunda yeni sahip, ihtiyaç doğrultusunda kiracıyı tahliye edebilir. Fakat satın alma işleminin gerçekleşmesinin ardından 1 ay içerisinde, bu durumu kiracıya bildirmeli ve 6 ay içerisinde tahliye davası açmalıdır.

DİĞER SEBEPLER

Bunlar dışında, aşağıda örneklerini verdiğimiz durumlar da kiracının tahliyesine yol açabilir:

-- Kullanılamayacak durumda olan ya da hasar görmüş binaların yeniden inşaa ve imar gereksinimi sebebi ile kiracı tahliye edilebilir. Burada bilirkişi tarafından verilen karar önemlidir.

-- Ev sahibinin, aynı kira yılı içerisinde haklı sebeple (kira ödenmemesi vb.) iki kez noter onaylı ihtarname göndermesi durumunda kiracı tahliye edilebilir.

-- Kiracı, evi belirli bir tarihte tahliye edeceğine dair yazılı bir tahliye taahhüdü vermiş ise, fakat taahhüt ettiği tarihte evi tahliye etmezse, ev sahibi elindeki taahhüte dayanarak kiracıyı tahliye ettirebilir.

-- Kira sözleşmesine aykırı bir durum yaşandığında kiracı tahliye edilebilir. Kiralanan mülkün, aksinin kararlaştırılmasına rağmen kiracı tarafından başka birine devredilmesi buna örnek olabilir.

-- Komşulara saygısızlık, toplumun huzurunu bozma veya bina/site kurallarına uymama gibi nedenler kiracının tahliye edilmesine neden olabilir.

-- Son olarak, kiracı veya ev sahibinden herhangi biri, kira ilişkisinin devamını kendisi için çekilmez hale getiren önemli sebeplerin varlığını öne sürerse, bahsi geçen sebebin sözleşmenin devamını çekilmez hale getirip getirmediğini, fesih neticesinde karşı tarafa tazminat ödenip ödenmeyeceğini ve bunun tutarını açılacak dava sonucunda hakim belirleyecektir.

SÖZLEŞME BİTTİĞİNDE TAHLİYE EDİLME

Tahliye konusunda çok sorulan sorulardan biri de budur. Ev sahibi sözleşme süresinin bitimine dayanarak kiracıyı tahliye edemez. Kira kontratları, her iki taraf da fesih bildirme sürelerine uyarak gerekçe bildirmediği sürece otomatik olarak yenilenir. Fesih bildirimleri, her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce yapılmalıdır. Bu süreye uyarak bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verilebilir.

Kaynak: Theblueground

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 06:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
gülay çaldıran
gülay çaldıran - 2 ay Önce

merhabalar bu pandemi süresınce işsiz kaldık ve buna rağmen kıramızı ödedık gecıkmelide olsa ödedık.sadece 1 ay ödemedık dıye protesto cekdı.kontratımız eylül ayında yenılenecekdır.eylülde cıkın sözleşme fesh oldu dıye protesto kagıdı geldi.ne yapmam gerekıyor. acaba sadece bır kira ve aıdat borcu var.ödesem yine çıkarabılırmi tşk ederim.

EMLAK GÜNDEMİ: Eğer evde kalmaya devam etmek istiyorsanız kiranızı ödeyin. Tahliye ihtarnamesi gönderilmesi kiracının kesin çıkarılacağı anlamına gelmez. Kiracıyı çıkarmak kolay değil. Dava açsa bile mücbir sebepten mahkeme tahliye kararı vermez.

gulay caldıran
gulay caldıran @gülay çaldıran - 2 ay Önce

çok çok tşk eder saygılarımı sunarım

Bade su
Bade su - 2 ay Önce

Iyi günler; 3 yillik kiraciyim. Ev sahibime pandemide 2300 TL olan kira bedelinin nisan mayıs haziran aylarında 1100 TL odeyebilecegimi teklif ettim. Zar zor kabul etti çünkü is yok güç yok evdeyiz sizide magdur etmek istemiyorum odeyebilecegim miktar bu dedim haziran 9unda ihtar çekmiş kalan 3600 borcumla 2300 kirami toplamda 5900 TL yi bir anda ödedim odedigimin ertesi günü 29haziran tarihli bana çektiği bir ihtari daha aldim. Konu: kira kontratı şartlarına aykırı olarak kira bedelinin eksik ödenmesi nedeniyle kira kontratlı yenilenmeyerek akdin feshi ile tahliyenizin istenileceginin ihtiradir. Ben zaten bu iftarlar elime ulasmadan kirami ve borcumu yasal süre içerisinde ona gönderdim. Ağustosta sözleşmem bitiyor. Beni hala evden cikartma peşinde. Pandemi sürecinde evi satiliga cikartti. O halde bile ben iyi niyetimle eve bakmaya gelenlere ev gösterdim. Ayrica 1000 dolar depozitom olmasina rağmen su durumda bana ihtar çekerek peşin olarak bu rakamları benden tahsil etti. Agustos sonu itibariyle sözleşmem bitiyor. Beni bu sebeplerden ötürü evden çıkarabilirim? Çünkü hem kirami ödüyorum hem borcum yok ona karşı sormak istediğim Eylül 1 de benim evi boşaltmam söz konusumu sürekli beni huzursuz ediyor emlakcilarini arattırıp lütfen yardımcı olurmusunuz?

EMLAK GÜNDEMİ: Salgın döneminde kira ödemelerinin aksaması mücbir sebep olarak kabul edildi. Ev sahipleri bu sebeple tahliye istemeleri durumunda açtıkları davalarda mücbir sebepten dolayı ret cevabı aldılar. Üstüne siz ev sahibiniz ile uzlaşmaya varmışsınız. Keşke bunu yazılı hale getirip karşılıklı imzalamış olsaydınız. Şu durumda bile sizi tahliye edemez. Tahliye ihtarnamesi gelmesi demek kiracının kesin çıkacağı anlamına gelmez. İhtarname ev sahibinin kiracıyı çıkaramadığı durumlarda yargı mercilerine başvuru yaptığında elini güçlendirir sadece. Gelelim satış meselesine; bu konuda evini satmasını engelleme durumu zaten olamaz. Evi görmeye gelenlere de siz evi göstermek zorundasınız. Ancak bunun da bir kuralı var, öyle çat kapı gelip evi göstereceğim diyemez. Sizden öncelikle randevu almaları gerekir. Sonuç olarak ev sahipleri kiracıları 'huzursuz' etme yöntemi ile kendi rızaları ile çıkmalarını isterler. Onlarda, emlakçılar da iyi bilir ki KİRACIYI ÇIKARMAK ÖYLE KOLAY DEĞİLDİR!

Nermin kutoğlu
Nermin kutoğlu - 2 ay Önce

Ev sahibim tatilat yaptiracağim diyerek çıkarmak istiyor.oğlu hukuk fakültesinde okuyor.okulunun bitmesine 2 yıl var.oğluna hukuk bürosu açacakmış. kira sözleşmem yok.kirayı elden veriyorum.çıkmak istemiyorum. Ev sahibimin başka evleri ve dükkanları var.ayrica eski kiracıyım.asıl amacı evin kirasını yükseltmek.ucuz oturuyomuşum.kira artışını devletin verdiği yüzdelik orana göre belirliyor.haklarım nelerdir.öğrenmek istiyorum

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibiniz sizi tadilat yapacağım veya çocuğuma büro açacağım gerekçesi ile çıkaramaz. Kiracının sözleşme yapması önemlidir anca sözleşme olmasa dahi hakları vardır. Burada kanun kiracıdan yana, sizin hiç bir yasal işlem yapmanıza veya başlatmanıza gerek yok. Ev sahibiniz dava açsa bile mahkeme haklı gerekçe olmadıkça sizi evden çıkarma kararı vermez. Kira ücreti için de TÜFE oranını geçemez.

Güllüdalkıran
Güllüdalkıran - 2 ay Önce

30 yıllık kirayım Ev sahibin 10 dan fazla evi var beni çıkarak istiyor çıkarabilirmi daha öncede mahkemeye verdi kirayı ödemediğimi söyledi ben 2 ay fazla ödemişım mahkemeyi kazandım ama tekrar tahliye istiyor çıkmamak için ne yapmalıyım o evden çıkmak istemiyorum maksadı beni çıkarıp yüksek fiyata vermek oğlumu o evde kaybettim anılarım var ihtiyacı yok bana yol gösterin lütfen evi tadilât yaptırdım çıkartmasındiye

EMLAK GÜNDEMİ: Evi tadilat yaptırmanız tahliye kararını etkilemez. Bu ayrı bir konu. 30 yıllık kiracı iseniz ev sahibi tahliyenizi isteyebilir ancak bunun için haklı bir gerekçe sunmalı. Bu tür davalarda gerekçe olarak kiranın ödenmemesi veya ev sahibinin kendi oturmak istemesi sunulur. Sizin durumunuzda böyle bir durum yok. Evde kendi de oturmayacağına göre, bırakın kendi tahliye davası açsın. Bu durum ev sahiplerini rahatsız ediyor, kendi evimden neden çıkaramıyorum fikrine sahipler, ancak kanunlar kiracıdan yanadır. Ev sahipleri bu durumu bilerek evlerini kiraya verip vermeyeceklerine karar vermeli.

izet aktağ
izet aktağ - 3 ay Önce

Benim sözleşmem bitti hastalıkta ozamanlar dışarı çıkma yasağı vardı şimdi ev sahibi evini satıyor bi an önce çıkmami istiyor vurusten dolayı işten cikarildim yaklaşık 3 ay calismadik su an zordayim ne yapmam lazim

EMLAK GÜNDEMİ: Ev satılırsa yeni ev sahibi size çıkmak için 6 ay süre verir. Eski ev sahibi evi satacağım diyerek sizi çıkaramaz. Sözleşmeniz bitse bile çıkaramaz!

Veysi Gökhan
Veysi Gökhan - 2 ay Önce

Covid 19 hastalığı çıktığı günden beri ben calişmıyorum işyeri kapalı yaklaşık 5 aydır kirayı ödeyemiyorum ev sahibi evden çıkmamı istiyor durum da yok beni evden çıkarda bilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Maalesef, evet çıkarabilir. Burada en makul olan ev sahibi ile uzlaşmanız.

Türkay Taşkın
Türkay Taşkın - 2 ay Önce

Ev sahibim kardeşini oturtacak 3 ay süre verdi önümüzde ki ay 5 yılım doluyor kiramı düzenli ödüyorum önünüzdeki ay artışı var yapıp bankadan kiramı ödeyeyimmi napim bilgilendirirseniz sevinirim.

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracının çıkarılabilmesi için ev sahibi haklı bir gerekçe sunmalı. 'Kardeşim oturacak çık' diye bir gerekçe geçerli değil! İsterseniz konuttan çıkmayabilirsiniz. Çıkmaya karar vermişseniz kira borcunuz varsa ödemeniz gerekir. Zaten çıkacağınız için kirada artış yapmayabilirsiniz.

Neşe Çelik
Neşe Çelik - 1 ay Önce

Merhaba, kiracı olduğum ev, 6 ay önceden kiracıya bilgi verilir şartına uymadan geçen ay başka birine satıldı. Yeni ev sahibi 2 kez tebligat gönderdi evi tahliye etmem için. Kontratımın daha 1. yılındayım ve 3 ay sonra 1 yıllık süre doluyor. Tahliye etmediğim takdirde hem mahkeme masraflarını hem de kendisinin bu süreçte ödediği kiraları tazminat olarak mahkeme yoluyla talep edeceğini yazmışlar. Kiramı düzenli olarak ödüyorum. Covid salgını ailemiz için (taşınma sürecinde ve taşınacağımız dairede/binada yaşanması muhtemel yaşamsal riskler) mücbir sebep olarak evi en azından 1 yıl daha kullanabilmek için haklı bir gerekçemiz olabilir mi? Bu cevabı ev sahibine tebligat yoluyla iletmem gerekir mi? Ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.

EMLAK GÜNDEMİ: Yeni ev sahibiniz kanunların kendine tanıdığı yasal hakkını kullanmış. Salgın gerekçesiyle evden tahliyenizi geciktirmek istiyorsanız, mahkeme sürecini bekleyebilirsiniz ki bu durumda da mahkeme büyük ihtimalle sizin tahliyenize karar verir ve masrafları da sizden alır. Tavsiyen yeni ev sahibinizle konuyu görüşmeniz. Salgını gerekçe göstererek zaman isteyebilirsiniz. Eğer buna yanaşmıyorsa evden çıkacağınızı yazılı olarak bildiriniz, bunda sonrası için 6 ay süreniz var evden çıkmak için.


SIRADAKİ HABER