banner53

Ev Kiralayan Öğrencilerin Yasal Hakları Neler?

Öğrenci evi denildiği zaman bu isimle adlandırılan farklı bir ev varmış gibi algılanıyor. Fakat öğrenci evleri, kira kontratı ile hem kiracıya hem de ev sahibine belli haklar ve yükümlülükler getiren kiralık evlerden farklı değil.

Ev Kiralayan Öğrencilerin Yasal Hakları Neler?

Öğrenciler ev kiralarken sadece evin oda sayısına ve kira tutarına bakıyorlar.

Oysa evin eski kiracısının neden çıktığı, evin temel sorunları, kiralık dairenin olduğu mahalle ya da semtin nasıl olduğu gibi çeşitli araştırmalar yapmalılar.  

Dikkatlice okudukları ve onlara belli haklar sağlayan kira sözleşmesi imzalamalılar.

Haklarından habersiz olarak ev sahibi ve apartman yöneticilerinin çeşitli baskılarına boyun eğmek zorunda kalabiliyorlar.  

Öncelikle ev tutan öğrencinin kanun karşısında herhangi bir aileden farkı yok.

Sözleşmede kiralayan olarak adı geçer ve sözleşmede belirtilen süre boyunca ev sahibi ona evi kullandırmak zorundadır.

Öğrencilerin evden çıkartılabilmeleri için kirayı birçok kez geciktirmeleri ya da ödememeleri, apartman huzurunu bozan davranışlar sergilemeleri, ev diye tuttukları yeri iş yeri olarak kullanması gibi durumlardan birini ya da birkaçını yapıyor olması gerekiyor.  

Bu durumlarda da hukuki süreç işlemeye başlıyor.

Gürültü yapan kiracı, kat maliklerinin oy birliğiyle karar almasından sonra dava açılarak çıkartılabilir. Ev sahibi kiracısına karşı dava açmak istemese bile bina sakinleri çoğunluk imzasıyla bu davayı açabilir. 

Eğer sözleşmenizin bitimine bir ay kala ev sahibi sözleşmeyi yenilemeyeceğine dair ihtar çekmemişse, siz de böyle bir ihtar çekmemişseniz sözleşme bir yıl daha uzuyor.

Eve herhangi bir zarar vermediyseler veya kira ödemelerini düzgün yaptılarsa ev sahibi depozitoyu iade etmek zorundadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER