banner53

Ev Almak mı Kirada Oturmak mı?

Çok sık karşılaşılan sorulardan biride 'ev almak mı kirada oturmak mı' sorusu oluyor. Bu kişinin durumuna göre cevaplandırılabilecek bir soru...

Ev Almak mı Kirada Oturmak mı?

KİRA İLE KREDİ TAKSİTLER ARASINDA MAKAS KAPANDI

Posta'da yer alan haberi göre, kiracılar, peşinatları varsa ödedikleri aylık kira bedelinin üzerine bir miktar daha tutar ekleyerek kredi taksitlerini ödeyebilir. Böylece anaparaları sabit kalırken, her ayın kirası bedavaya gelir. Fakat mevduat faizleri yani aylık getiri de gerilemeye başladı.

Rakamlarla açıklamak gerekirse, ortalama 2 bin lira kira ödediğinizi ve 100 bin lira birikmiş paranızın olduğunu varsayalım. Bu parayı peşinat yapıp 300 bin liralık bir ev almak istediğinizde, 200 bin lira kredi çekeceksiniz. Kamu bankalarından yüzde 0.99 oranla 10 senelik kredi çektiğinizde aylık taksitleriniz 2 bin 855 lira olur. Kirayla arada çok bir fark yok.

Bu durumda kiranıza bir miktar daha ekleyerek 10 sene boyunca ödemelerinizi kendi eviniz için yapabilirsiniz. 10 sene sonunda kredi geri ödemeniz 342 bin lira olacak. Fakat 10 sene boyunca kira ödemeye devam ederseniz, kiranız da yılda yüzde 10 zamlanırsa yaklaşık 330 bin liralık masrafınız olacak. Neredeyse krediyle aynı tutarda. Hem de bu para geri dönmüyor.

ÖNEMLİ OLAN KREDİ ÜZERİNE NE KADAR EKEYEBİLECEĞİNİZ

Aynı şartlardaki krediyi yüzde 1.17 oranla özel bankalardan çektiğinizde ise aylık ödemeleriniz 3.110 lira oluyor. Bu rakam fazla gelebilir ama ödeme gücünüz varsa kendi konutunuzun sahibi olacağınızı unutmayın. Bundan sonra kredi veya kira derdi bitecek. Önemli olan bu kiranın üzerine ne kadar daha ekleme yapabileceğiniz.

GETİRİSİ DÜŞTÜ

Yine ortalama 2 bin lira kira ödediğinizi ve 100 bin lira paranızın mevduatta olduğunu varsayalım. Bankalar mevduata yüzde 12 ile 16 arasında değişen oranlar sunuyor. Bu durumda, aylık net kazancınız 1.230 lira ile 894 lira arasında değişir. Bu getiri, kirayı henüz karşılayacak noktada değil. Faizler de düşme eğiliminde olduğunu için getiriniz her geçen ay daha da azalmış olacak.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER