banner53

Ev Alırken Net Brüt Farkına Dikkat!

Ev arayışındaysanız net metrekare ve brüt metrekare ifadelerine sıkça rastlamışsınızdır. Özellikle projeden ev bakıyorsanız evin büyüklüğünü görerek algılayamayacağınız için bu ifadelerin tam tanımını bilmeniz yararınıza olacaktır.

Ev Alırken Net Brüt Farkına Dikkat!

Net Metrekare Nedir?

İster internetten olsun ister projeden, ev bakarken dikkat etmeniz gereken esas ölçü net metrekaredir. Net metrekare, duvarların iç kısmında kalan, kullanabileceğiniz toplam alanı ifade eder. Yani aldığınız evin toplam yaşam alanını söyler.

Bu nedenle evin net metrekaresini bilmenizde fayda vardır. Ayrıca eğer öğrenebiliyorsanız odaların da tek tek net metrekaresini öğrenerek eşya seçiminizi ya da yerleşim planınızı buna göre yapabilirsiniz.

Brüt Metrekare Nedir?

Brüt metrekare ise size ait olacak toplam alanı ifade eder. Bu alana duvarlar ve kolonlar yani fiziken kullanamayacağınız alanlar da dahildir. Ayrıca balkon, taraça, merdiven boşlukları gibi alanlar da brüt metrekareye dahildir.

Sözleşmede Yazan Net Metrekare Gerçeği Yansıtmıyorsa?

Net ve brüt metrekare arasındaki farkın oluşturduğu en büyük hayal kırıklığı projeden alınan evlerde yaşanıyor. Brüt metrekaresine bakarak projeden ev alanlar evin gerçeği ile karşılaştıklarında beklentilerinin çok daha altında olan bir alanla karşılaşabiliyor.

Net ve brüt metrekarenin oluşturduğu farkın önüne geçebilmek için çıkan yönetmelikte net ve brüt metrekarenin sözleşmede açık bir şekilde yer alması gerektiği ifade ediliyor.

Tüketiciyi korumaya yönelik bu Tüketici Kanunu maddesine göre özellikle projeden yapılan satışlarda evin net metrekaresi yani toplam yaşam alanı belirtilmek zorunda.

Sözleşmede yazan net metrekare ile size teslim edilen evin net metrekaresi arasında fark olursa yasaların sizin tarafınızda olacağını unutmayın.

Net-Brüt Metrekare Farkı, Fiyata Nasıl Etki Ediyor?

Konut satışlarında metrekare fiyatının 1.000 lira ve altında olması tüketiciyi en çok cezbeden ve ‘uygun fiyatlı konut aldığını' hissettiren etken.

Ancak brüt 100 metrekare bir konutu 100 bin liraya alan tüketici konutunun her metrekaresi için 1.000 lira ödediğini düşünürken, kullanabileceği net alanın 100 metrekareden az olduğunu göz ardı edebiliyor.

Daire metrekarelerinin içine otopark, peyzaj alanı ve sosyal donatı birimlerinin de katılması, brüt-net farkını açarak konutu olduğundan büyük gösterip birim fiyatın düşük olduğu izlenimi uyandırabiliyor.

Alıcılar, görünürde metrekaresi büyük; ancak gerçekte küçük daireleri ‘ucuz' hissi veren metrekare fiyatıyla alıyorlar.

Net-Brüt Hesabı Nasıl Yapılıyor?

Konuttaki her bir oda, banyo, mutfak ve balkonun sıvaları da çıkmış olarak hesaplanan süpürülebilir, yürünebilir alanı, net büyüklüğü gösteriyor.

Brüt alan ise 3 farklı biçimde hesaplanabiliyor:

-- Katın dıştan ölçülen, asansör ve boşlukların düşürüldüğü inşa edilebilen alanı şeklinde,

-- Yangın merdiveni de bu hesaplamanın dışında tutularak,

-- Bina girişi, otoparklar, sosyal tesisler (havuz, vs) ve peyzaj alanlarından gelen pay da konutun brüt alanına eklenerek.

Metrekaresi 1.000 lira olan bir konutu ele alırsak, birinci brüt hesaplamasına göre brüt 100, net 75 metrekare büyüklüğünde bir daireden yola çıkalım. İkinci brüt hesaplamasına göre, brüt 96 metrekareye, fiyat bin 10 liraya çıkıyor.

Üçüncü ve en çok tartışılan brüt hesaplamasında ise, sosyal alan ve diğer etmenlerden gelen payla, brüt 120 metrekareye çıkarken, fiyat 980 liraya iniyor. Ancak net büyüklük 75 metrekarede kalıyor.

Tüketici, metrekaresi 980 lira olan bu konutu net büyüklüğünü öğrenmeden, uygun fiyatlı bularak satın alıyor; ancak daha sonra dairesinin 75 metrekareye kadar küçüldüğünü fark edince, bu fiyatı yüksek bulabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 03:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER