banner53

Ev Alırken Kapora Verilir mi? Kapora Sözleşmesi Nedir?

Gayrimenkul satışında bütün aşamalardan geçilip fiyatında da anlaşıldığı takdirde; tapu devrinin olacağı zamana kadar bu gayrimenkulün alıcı tarafından ciddiyetinin gösterilmesi için verilen kapora aşaması aslında işin resmiyete döküldüğü aşama olması sebebiyle; basit bir aşama gibi görünse de önemlidir, dikkat edilmesi gereken hususları içerir.

Ev Alırken Kapora Verilir mi? Kapora Sözleşmesi Nedir?

İnşaat Mühendisi Deniz Karataş'ın Yazısı...

Kapora; işin her hususunda anlaşıldığı, son hazırlık ve prosedürler için ihtiyaç olan vakit için istenen bir müsaadedir. Piyasada kullanılan tabiri ile işin adının konulmasıdır. Aynı zamanda satılan gayrimenkulün satıştan kalkması ve başka bir alıcının almasının önüne geçmektir.

Bu nedenle dikkatli düzenlenmiş bir kapora sözleşmesi, iki tarafın da garanti altına alan düzenlemeler içermek zorundadır.

Kapora sürecini iyi yönetir ve kapora sözleşmesini dikkatle yaparsanız satışın sonlanması konusunda daha az sorun yaşarsınız.

Kapora tam olarak fiyatta ve ödeme şeklinde anlaştıktan sonra verilir ve kapora vermeden kapora sözleşmesinin hazırlanması ve her iki tarafında bu sözleşmeyi imzalaması gerekir.

Bu noktada profesyonel bir gayrimenkul-emlak danışmanı ile çalışmanızın büyük faydasını görürsünüz.

Kapora sözleşmesine, kapora verilen tarihi, satışın yapılacağı tarihi, alıcı-satıcı ve şahit olarak birinin TC kimlik numaraları ile birlikte isim ve imzaları mutlaka yazılmalıdır. (Eğer taraflar şirket ise şirket adı,vergi no,vergi dairesi, yetkili kişi imza ve kaşesi olsun).

Genellikle kredi için veya kalan tutarı toparlamak için süreye ihtiyaç vardır. Ama ne olursa olsun üzerinde tekrar durmakta fayda var; satışın yani tapu devrinin ne zaman yapılacağını gün olarak sözleşmeye yazın.

Ve tabii ki; verilen kapora tutarını yazın. Bunlarla birlikte; ada-parsel-adres-bina ve daire no  gibi gayrimenkule ait bütün detayı mutlaka yazın.

Kalan ödemenin ne zaman ve nasıl yapılacağı: tapudan önce, tapu sırasında, nakit, senet vs. nasıl ödenecekse detaylıca belirtin.

Ayrıca; gayrimenkulün içindeki; ankastre takım, bina ise içindeki aksesuarlar vs. gibi gördüğünüz tüm özellikleri de sözleşmenize ekleyin.

Son aşamada da tarafların TC kimlik fotokopileri, tapu fotokopisini, şirket ise;  imza sirküsü fotokopisini de ekleyerek,imza sayısı kadar nüsha yapın.

Gelelim “Kapora Tutarı “ne ve hangi para cinsinden olmalıdır? Kapora iade edilir mi? Kapora ile satış arasında olması gereken süre nedir? Sorularına…

Kaparo tutarının belli bir kuralı yoktur. Ama benim tavsiyem toplam tutarın yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olmalıdır. Daha az verirseniz mal sahibi memnun olmayabilir, çok verirseniz kalanı ödeme konusunda zorlanabilirsiniz ve satın alınan gayrimenkulün fiyatı hangi para cinsinden ise kaporanın da o para cinsinden verilmesi daha faydalı olacaktır.

Kapora iade edilmemek üzere alınır. Ama yine bir kıstas yoktur ve karşılıklı anlaşarak iade edilebilir. Kaporanın iade edilip edilmemesi konusu da; kapora sözleşmesine yazılmalıdır.

Kaparo ile satış arasındaki süre de; alacağınız gayrimenkule ve sizin ödeme konusundaki hazırlığınıza bağlıdır. Ben bu süreci en kısa sürede tamamlamanın yani en kısa sürede tapuya gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Genel olarak tavsiye ettiğim maksimum süre ise 1 aydır. Daha uzun sürede hem alıcının hem satıcının aklına giren ve kafasını karıştıranlar yüzünden işlem olmayabilir. Birkaç yıl sonra alanında satanın da pişmanlık duyduğu durumlarla çok karşılaştık…

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 04:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER