banner53

Ev Alırken Bodrum Katı da Gezin!

Ev alacakların evin içini gezdikten sonra bodrumu da görmeleri gerekiyor! İşte deprem tehlikesine karşı ev alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği...

Ev Alırken Bodrum Katı da Gezin!

İzmir depremi sonrası gayrimenkul sektörünün gündemi tekrardan deprem oldu. Evinin güvenli olmadığını düşünenler yeni ev arayışına girerken ev arayışında evin konumu, oda sayısı, sosyal olanakları gibi özelliklerin en başına depreme karşı güvenli olup olmaması geldi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği mezunu olan ve gayrimenkul danışmanlığı yapan Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Özellikle depremler sonrasında evinin güvenli olmadığını düşünenler yeni ev arayışlarına giriyorlar. İzmir depreminden sonra da insanlar, depremle tekrardan yüzleşti” dedi.

Son günlerde yaşanan depremler sonrasında ev arayanların kriterleri de değişti. Yeni ev arayışlarında normalde evin konumu, oda sayısı, sahip olduğu sosyal olanaklar ilk akla gelen özelliklerken artık evin depreme dayanıklı olması isteniyor. Binaların depreme dayanıklı olması mevcut ev sahipleri tarafından da sorgulanmaya başlandı.

BİNANIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

Dikkat edilen konuların başında binanın deprem yönetmeliğine uygunluğunun geldiğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Başaran, “Zemin etüd raporu, dış görünümdeki çatlaklar, daire ve binaya yapılan müdahaleler, kolon ve kirişlerde değişim incelenen diğer konular” dedi.

İLÇE VE ZEMİN ÖENMLİ

Başaran’ın verdiği bilgilere göre depreme dayanıklı bir eve geçmek isteyenler ilçe ve zemin araştırması yapıyor.

Başaran, “İstanbul’da Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü ilçelerinin yüksek riskli olduğu bilinen ilçeler. Bu bölgeler şu anlık tercih edilmiyor.

Öte yandan binanın zemini de önemli. Özellikle zemini kaya olanlar daha sağlam oluyor. Ancak dere yatağı, sulu zemin, çevresine göre çukur yerlerde olan binalar tehlikeli” diye konuştu.

DEPREM TESTİ ÖNEMLİ

Bağcılar Belediyesi, deprem korkusu yaşayan ilçe sakinlerinin akıllarındaki “Evim güvenli mi?" sorusunu gidermek için onlara bina dayanaklılık testi imkanı sunuyor.

Belediyede görevli yapı uzmanları, doktorun stetoskopla hastasının akciğerini dinlediği gibi betondaki titreşimi dinleyip binanın sağlam olup olmadığını ortaya çıkarıyorlar. Vatandaşlar bir günde yapılarının güvenli olup olmadığını öğrenebiliyor.

BODRUMDA GEZİLİYOR

Ev alacakların artık evin içini gezdikten sonra bodrumu da görmek istediğini ifade eden Başaran, “Binanın toprak altında ne kadar çok kat varsa o kadar güvenli olduğu biliniyor.

Bunun dışında bodrum katlarda rutubet olmaması gerekiyor. Eğer rutubetliyse, binanın su yalıtımı iyi yapılmamış demektir.

Yalıtımı iyi yapılmamış binaların taşıyıcı sistemlerinin paslanması, büyük şiddetli bir deprem sırasında yapının hasar görmesine neden olabiliyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER