banner53

Ev Aldıktan veya Sattıktan Sonra Belediyeye Bildirim Yapmayı Unutmayın!

Ev alan ve satan kişilerin emlak vergisi için belediyeye bildirmeleri gerekiyor. İşte detaylar...

Ev Aldıktan veya Sattıktan Sonra Belediyeye Bildirim Yapmayı Unutmayın!

EV ALANIN YAPMASI GEKEN BİLDİRİM

Satın alınan gayrimenkul için, ilgili belediyelere emlak vergisi bildiriminde bulunulması gerekiyor.

Yıl içinde satın alınan gayrimenkuller için yılsonuna kadar, yılın son üç ayı içinde satın alınan gayrimenkuller için satın alma tarihinden itibaren üç ay içinde ilgili belediyeye "Emlak Vergisi Bildirimi" verilmesi gerekiyor.

Örneğin; 10.05.2020 tarihinde gayrimenkul satın alanın, 31.08.2020 tarihine kadar ilgili belediyeye, emlak vergisi bildiriminde bulunması gerekiyor.

Geçici ve daimi muafiyetten yararlanan gayrimenkuller için de bildirim verilmesi gerekiyor. Muafiyetin başlangıç yılı ve uygulama süresi de bina, arsa, arazi vergisi bildiriminde ilgili bölümde gösterilecek.

Birden fazla, aynı cins gayrimenkul satın alınması durumunda tek bir bildirim verilmesi mümkün. Ancak, gayrimenkullerin aynı belediye sınırlarında ve aynı yıl içinde alınmış olması gerekiyor.

İştirak halinde edinilen gayrimenkuller için, ortaklar, ortaklaşa imzalı bir bildirim veya ayrı ayrı bildirim verebilirler. Hisseli ortaklıkta ise, her bir ortak kendi payı için bildirim verecek.

Temelden daire ya da dükkan satın alanlara müteahhit kat irtifaklı arsa tapusu verdiğinden, bu kişiler bina yerine, arsa vergisi bildiriminde bulunacaklar.

EV SATANIN YAPMASI GEKEN BİLDİRİM

Gayrimenkul satan kişi; ileride sattığı gayrimenkule ilişkin emlak vergisi borcuna yönelik bir takiple karşılaşabilir.

Mükellef bu durumdan, söz konusu gayrimenkulü sattığını kanıtlamak suretiyle de kurtulabilir. Ancak, bu duruma meydan vermeden, gayrimenkullerini sattıklarında, satış bilgilerini içeren bir dilekçe ile belediyeye bildirimde bulunmalarında yarar var.

Aksi halde, gayrimenkulün satıldığına ilişkin bilginin, belediyedeki emlak vergisi dosyasında yer almaması nedeniyle, satan mükelleften belediyece sonraki yılların emlak vergisi istenilmeye devam edilebilir.

Gerçi mükellef, gayrimenkulünü sattığını kanıtlamak suretiyle, istenen vergileri ödemekten kurtulabilir ama buna meydan vermeden, gayrimenkullerini sattıklarında, aşağıdaki gibi bir dilekçe vermelerinde yarar var.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin boyraz
Hüseyin boyraz - 1 hafta Önce

Camlık mah 470 s0k no 24 dairemi satim belediyeye bildiryom

SIRADAKİ HABER