Ev Alan Kiracı Evden Çıkabilir mi?

Yıl başında kira sözleşmesini yenileyen ya da daha yeni kira kontratı imzalayan kiracılar ev aldıklarında ne yapmalı? Devam eden kira sözleşmesi iptal olur mu? Kalan aylar için kira borcu olur mu?

Ev Alan Kiracı Evden Çıkabilir mi?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu 299.maddesine göre ‘‘Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.’’

Konut kira sözleşmeleri, Türk Borçlar Kanunu hükümlerine tabii olarak düzenlenir. 

Erken Fesih Nedir?

Uygulama konut kira sözleşmeleri hakkında en sık karşılaşılan sorunların başında erken fesih gelir. 

Erken fesih, sözleşmenin öngörülen tarihten önce taraflardan herhangi birinin tek taraflı yapmış olduğu bildirim ile ileriye dönük olarak sözleşme ilişkisini bitirmesidir.  

TBK 325.madde hükmüne göre ‘‘Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması halinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer. Kiraya veren, yapmaktan kurtulduğu giderler ile kiralananı başka biçimde kullanmakla elde ettiği veya elde etmekten kasten kaçındığı yararları kira bedelinden indirmekle yükümlüdür.’’ 

Kiracı Ev Alırsa

Kiracılar ev sahibi olduklarında en büyük endişeleri devam eden kira sözleşmeleri.

Kira sözleşmesi devam eden kiracılar için yükümlülükte devam ediyor demektir. 

Kira sözleşmesinin haklı fesih sebepleri içerisinde kiracının ev alması yer almıyor. Ancak ev sahibi ile anlaşarak ev boşaltılabilir. Aksi durumda kiracı 3 aylık tazminat ödemekle yükümlüdür.

Eğer ev sahibi konutunu 3 ay içerisinde yeniden kiraya verirse kiracının tazminat ödeme yükümlülüğü sona erer.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 04:50
YORUM EKLE