Eşyalı Kiralık Evde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kısa süreli konaklamalarda insanlar çoğu zaman otel ve benzeri tesisler yerine ev ortamını tercih ediyor. Bunun en önemli sebebi olarak bu tesislerde belli bir sürenin üzerinde kalmanın zorluğu. Peki eşyalı kiralık ev kiralarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Eşyalı kiralık ev kira sözleşmesi nasıl hazırlanmalı?

Eşyalı Kiralık Evde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Özellikle büyük kentlerde, eşyalı kiralık daire seçenekleri arasında seçim yapılırken birkaç hususa önem gösterilmesi gerekiyor.

İlk aşamada mümkünse kiralanacak evin önceden görülmesi gerekiyor.

Kiralama yapmadan önce evi görmek bazı noktalarda önem taşıyor.

İnternet üzerinden araştırma yapılarak bulunan ve eşyalı olarak kiralanan dairelerin, ilanda belirtilen özelliklere sahip olup olmadığının kontrol edilmesi açısından önceden görülmesi gerekiyor.

Dairenin önceden görülmesi hem belirtilen şekilde bir daire olup olmadığının öğrenilmesi hem de dairenin istenilen eşyalara sahip olup olmadığının öğrenilmesi açısından önem arz ediyor.

Evde, eksiksiz şekilde ihtiyaç olacak tüm eşyaların bulunduğundan emin olunması gerekiyor.

Kiralanacak daire seçildikten sonra kiralama öncesinde mutlaka kira bedeline dahil olan unsurların da belirlenmesi gerekiyor.

Fatura tutarları ve benzeri ev genel giderleri kira bedeline dahil edilebiliyor. Bu konuda eklenecek olan unsurlar ile ilgili ev sahibi ya da aracılar ile kiracılar arasında anlaşılabiliyor.

Eşyalı evler ile ilgili olarak depozito talep edilebiliyor. Depozito tutarı ve ödeme şeklinin yine taraflar arasında değerlendirilmesi gerekiyor.

İçerisinde eşya bulunan daireler ile ilgili olarak yapılacak kiralama işlemlerinde mutlaka kira sözleşmesi yapılması gerekiyor.

Bu şekilde kiralanacak evler; gerçek kişiler, emlakçılar ya da işletmeler tarafından kiralanabiliyor. Kim tarafından kiralanırsa kiralansın kiralama işleminin mutlaka sözleşme ile yapılması gerekiyor.

Bu sözleşme kapsamında; kira tutarı, varsa ödenen depozito tutarı ve diğer şartların mutlaka belirtilmesi gerekiyor.

Kiralama süresi ve kira bedelinin nasıl ödeneceği gibi hususlar da ilerde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçilmesi açısından önemli bir konuyu oluşturuyor.

Kaynak: HepsiEmlak

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2021, 04:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER