Erdoğan: Toplanan Deprem Vergisinin 5 Katını Harcadık

Son günlerde gündeme gelen deprem vergileriyle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2003-2019 yılları arasında toplanan 147 milyar lira verginin tam 5 katını deprem için sarf ettik, yani milli bütçeden de çok ciddi harcamalar yaptık.” dedi.

Erdoğan: Toplanan Deprem Vergisinin 5 Katını Harcadık

TOPNANA VERGİNİN 5 KATI HARCAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elâzığ ve Malatya’da yaşanan depremle alakalı “Şunu çok açık, net söylemem lazım, Türkiye, tarihinin en hızlı ve etkili afete müdahale faaliyetini, elhamdülillah göğsümü gere gere söylüyorum, bu depremde yürütmüştür” dedi.

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, Van depreminde 20 milyar liraya yakın harcama yapıldığını belirterek, “(Kılıçdaroğlu)Utanmadan soruyor, ‘Deprem için topladığınız paraları nereye harcadınız?’ Deprem için toplanan paralar yerine gittiği gibi biz milli bütçeden buralara çok ciddi harcamalar yaparak oraları ayağa kaldırdık.

Hani sürekli, ‘Deprem vergileri ne oldu?’ hep bunu söylüyor, işte o sordukları deprem vergilerinin 2003-2019 yılları arasındaki toplamı, cari fiyatlarla 66 milyar lira, 2019 fiyatlarıyla 147 milyar liradır. Bugüne kadar depremlerin ardından yapılan ve depreme hazırlık için yürütülen çalışmalarda harcanan kaynak ise bu rakamların yaklaşık 5 katıdır” ifadelerini kullandı.

Yatay yapılaşmaya da dikkat çeken Erdoğan, “Maruz kaldığımız her deprem bize bunu bir defa daha ispatlıyor. 81 vilayetimizin tamamında bundan sonra hiçbir yeni yerleşim yerine çürük zeminde ne de yüksek katlı olarak inşa edilemeyecektir. Depreme hazırlık kapsamında ülke çapında tespit ettiğimiz 1,5 milyon binanın dönüştürülmesi çalışmalarına hız veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 05:30
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc