banner53

Enflasyonun Üstünde Yapılan Kira Artışına Nasıl İtiraz Edilir?

Her sözleşme yenileme döneminde kiracı ve ev sahibi arasında kiraya yapılacak zam oranı ile ilgili anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Ev sahiplerinin ekonomik gerekçelerle enflasyonun üzerinde kira artışları talep etmesi artık sıkça karşılaşılan bir durum haline geldi.

Enflasyonun Üstünde Yapılan Kira Artışına Nasıl İtiraz Edilir?

Ancak Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikle artık kira zamları Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) 12 aylık ortalamasını geçemiyor. 

TÜFE’deki artış Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirleniyor ve kiraya yapılacak zamlar da bu oranı aşamıyor.

Ev sahibiniz kiraya yüzde 20 zam yaptı oysa o ay TÜFE’deki artış yüzde 11 oranında, bu durumda kiraya yapılan zam oranı hukuka aykırı.

Kiraya bu oranın altında zam yapabilir fakat bu rakamın üstüne çıkamaz.

Bu yasaya göre taraflar arasında yapılan kira sözleşmeleri de TÜFE’yi aşmamak şartıyla geçerli.

Fazla Kira Artışına İtiraz

Kiracı ev sahibi tarafından yasalarda olan orandan daha fazla bir zam yapmaya zorlanırsa, kiranın tespiti davası açabilir.

Kiracı bu davayı her zaman açabilir. Mahkemece belirlenecek yeni kira bedeli kiracıyı bağlayacağı için yeni dönemin başlayacağı tarihin en geç 30 gün öncesinde dava açmak kiracının yararına olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ev sahiplerinin kira dönemi bitmeden size yeni ve zamlı bir sözleşme imzalatmaya çalışması, bu kesinlikle hukuka aykırı, Sulh Hukuk Mahkesi'ne dava açarak itiraz edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 03:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER