banner53

Emlak Vergisini Kimler Öder? Kimler Ödemez?

Emlak vergisinde ilk taksit için son gün 1 Haziran. Konut sahipleri, rayiç bedelin binde 1'i (büyükşehirlerde binde 2'si) oranında, iş yeri sahipleri rayiç bedelin binde 2'si (büyükşehirlerde binde 4'ü) oranında vergi ödüyor. Ancak bazı şartları taşıyan vatandaşlar emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Emlak Vergisini Kimler Öder? Kimler Ödemez?

Takvim'den Faruk Erdem'in Yazısı...

Kimler emlak vergisi ödemiyor?

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.

Her konut için geçerli mi?

Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor.
Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

Aynı ev iki kişiye aitse kim vergi ödüyor?

200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.

Yurt dışından emekli olanlar vergi ödüyor mu?

Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

Konutta oturma şartı var mı?

Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyorsanız da emlak vergisi ödemiyorsunuz.
Ancak kira gelir vergisi alınıyor.

Dul maaşı alanlar vergi öder mi?

Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

Müracaat etmek gerekiyor mu?

Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor.

Bugüne kadar ödenen vergiler ne olacak?

Evet, 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için o dönemlerde de şartları taşıdığınızı gösterir belgelerle belediyeye müracaat etmelisiniz.

Arsası olan emekliler ne yapacak?

Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İş yeri olanlar yararlanamıyor.

Kat irtifaklı tapu sahipleri için durum değişir mi?

Kat irtifakı tapusu olanlar da diğer şartları yerine getirmişlerse emlak vergisi ödemez.

Hem kendisinin hem eşinin evi olan emekli vergi öder mi?

Hayır ödemez. Bu haktan yararlanacak emeklinin üzerinde sadece bir konutun olması gerekiyor.

Yeni emekli olanlar da yararlanabilir mi?

Yıl içinde emekli olup maaş almaya başlayanlar diğer şartları taşıyorlarsa bir sonraki yıl için müracaat ederek vergi ödemeyecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nejat binici
Nejat binici - 6 ay Önce

Eşim emekli başkaca hiçbir yerden geliri yok.tokinin yapmış olduğu binalardan 84 m2.bir evi var.Benim ayrıca ikamet ettiğim yerde yanımda beraber kalıyorduk.ikameti muafiyeti gösterilen yerde olmadığı için belediye haksız yere eşimden 2500.00TL.Toplu emlak vergisi aldı.bizden bilginizi esirgemesseniz çok teşekkür ederiz .saygılar.

Metin tekin
Metin tekin - 4 ay Önce

1 daire de 3 hisse var herkes ayrı ayrı vergi ödemek zorunda mı ya da 11 yaşındaki çocuğun vergi borcu kendi adına mı çıkar?

EMLAK GÜNDEMİ: Tek ev için hissedar sayısına bakılmadan tek vergi çıkar. Bu vergiden tüm hissedarlar müteselsilen (zincirleme) sorumludur. Yani bir hissedar vergiyi öderse diğerlerinin de borcu kalmaz. Borç ödenmez ise tüm hissedarlar yine sormludur.

Ayhan ulug
Ayhan ulug - 4 ay Önce

Babamızdan miras kalan,dört katlı bir evimiz var.dört kardeş birer katta ikamet etmekteyiz.kardesler olarak hepimiz emekliyiz.emlak vergisi ödemekteyiz.baskada.mal,varlığımız yok.vergiden muaf olabilir miyiz. Aydınlatırsanız sevinirim.saygılar

EMLAK GÜNDEMİ: Miras paylaşımı yapılıp evleri kendi üzerinize geçirdiğiniz halde emlak vergisi ödüyorsanız bir yanlışlık var. Emekliler tek evleri için emlak vergisi ödemezler. Ödediyseler de ödediklerini geri alabilir. Yok bina hala ortaksa o zaman vergi ödememek için paylaşım yapmak gerekir.

Nizamettin Teymur
Nizamettin Teymur - 2 ay Önce

Emekliyim ve tek evim var.Birde babamdan kalan evde yedide bir hissem var evime vergi öder miyim?

EMLAK GÜNDEMİ: Kendi eviniz için ödemezsiniz. Ancak miras kalan ev için diğer mirasçılarla birlikte miras kalan eve emlak vergisi ödersiniz.

Rahme Kaya
Rahme Kaya - 2 ay Önce

Emekliyim bir evim var. Ayrıca babamdan kalan tapuda arsa olarak görünen fakat üzerinde 4 katlı daire olan bir binamız var. Bu tapuda 4 hisse mevcut. Şu anda annem bu binada oturuyor. Annemin tek geliri babamdan aldığı emekli maaşı. Bu durumda ben emlak vergisi öder miyim? Ayrıca annemin durumunda annem vergi ödemeli midir? Yıllardır ödüyor.

EMLAK GÜNDEMİ: Tapuda arsa olarak gözüken yer için tüm mirasçılar eşit sorumluluktadır ve emlak vergisi ödenir.

Renan candemir
Renan candemir - 2 ay Önce

Ben ev hanımıyım 2012 de ev aldık. Ev benim üzerime idi hiç bir gelirim olmadığı için emlak vergisi ödemiyordum. Bu yıl belediyeye gittim. Emlak borum çıktı beş yıllık falan beş yıl önce annem vefat etti hiç bir getirisi olmayan arsamız var. sanırım onlar çıktı üç parsel arsa dediler. Birde arsanın üzerinde eski boş bir gece kondu ev, birde işyeri diye geçen, bir işe yaramayan babamdan kalma atölye biz beş kardeşiz vergilerini de hiç aksatmadık. Acaba bunlar içinmi benden kendi evimden vergi almaya başladılar.

EMLAK GÜNDEMİ: Eviniz için yine vergi ödemezsiniz. Bir hata olmalı. Miras kalan gayrimenkuller içinse diğer mirasçılarla birlikte ortak sorumluluğunuz bulunuyor.

enes yildirim
enes yildirim - 2 ay Önce

bu sene emekli olacağim emlak vırgi üdermiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Bu yıl ödersiniz. Muafiyet gelecek yıl başlar.

Binali Doğan emekli öğretmen
Binali Doğan emekli öğretmen - 4 hafta Önce

Uşak merkez ilçede temelde 120mkare olan iki katlı binanın tapuda 1/2sınde hisse sahibiyım yanı alt katta ve üst katta hissem var emlak vergisi ödermiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Evet ödersiniz. Ancak vergilerden sadece siz değil diğer hissedarla eşit sorumlusunuz.


SIRADAKİ HABER