Emlak Vergisinde Son 2 Hafta

2019 yılı Emlak Vergisi 1'inci taksitleri için son ödeme tarihi 31 Mayıs. Bu tarihe kadar ev sahiplerinin cezalı duruma düşmemek için vergilerini ödemeleri gerekiyor

Emlak Vergisinde Son 2 Hafta

EMLAK VERGİSİ İLK TAKSİT ÖDEMELERİ 31 MAYIS'TA SONA ERİYOR

2019 yılı vergi takvimine göre ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2019 Cuma günü, ikinci taksit ödemeleri ise 30 Kasım'da sona erecek.

Yeni satın alınan gayrimenkul için emlak vergisi ödemesi bir sonraki yıl başlıyor. 2019 ödemeleri birinci taksitleri 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Verginin ikinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım'da başlayıp, Kasım ayı sonuna kadar devam edecek. 

NE KADAR EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEKSİNİZ?

Emlak vegisi, Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri ve asgari ölçüde arsa metrekare birim değeri ve binanın yüz ölçümüne göre hesaplanıyor.

Meskenin 2018 yılına ait emlak vergi değeri : 150 bin lira

2018 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı: Yüzde 11,865

Meskenin 2019 yılı emlak vergi değeri: 168 bin lira

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

-- Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ya da sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitler, dul ve yetimler, işsizler emlak vergisi ödemek zorunda değil.

-- Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Meskeninin olması gerekiyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor.

-- 200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar

-- Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Dolayısıyla yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

-- Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

-- Kat irtifakı tapusu olanlar da diğer şartları yerine getirmişlerse emlak vergisi ödemezler.

-- Yıl içinde emekli olup maaş almaya başlayanlar diğer şartları taşıyorlarsa bir sonraki yıl için müracaat ederek vergi ödemeyecekler. Yani 2019 yılı içinde emekli olanlar 2020 yılında emlak vergisi ödemeyecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 10:41

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER