Emlak Vergisi Ödemelerinde Son Gün Ne Zaman?

Emlak vergisi ödemeleri için son günlere girildi. 1 Kasım'da başlayan emlak vergisi 2. taksit ödemeleri, gayrimenkul türüne büyüklüğüne göre farklılık gösterecek. Taksitle ödeme yapmak isteyenler için başlayan süreç 30 Kasım'da sona erecek.

Emlak Vergisi Ödemelerinde Son Gün Ne Zaman?

Vergi ödeme işlemlerini belirlenen tarihe kadar yapmayanlar ise cezai duruma düşecekler. Mükellefler 2. taksit ödemelerini, Gelirler İdaresi Başkanlığı (gib.gov.tr) üzerinden, e-Devlet kapısı ya da EFT/Havale kredi kartı ile yapabilecekler.

Emlak vergisi ödemeleri ne zaman bitecek sorusu, bina, arsa, arazi ya da iş yeri gibi taşınmaz mal varlıklara sahip olan vatandaşlar tarafından son gelişmeler ile takip ediliyor.

Mülkü, cinsi, genişliği ve lokasyonuna göre değişen emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım tarihinde başladı.

Her yıl güncellenen Emlak Vergisi ödemeleri tek ya da iki taksit şeklinde ödenirken, gözler son ödeme tarihine çevrildi.

Taşınmaz mala sahip olan vatandaşlar, ödeme işlemlerin banka hesabına havale, EFT, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ve E-Devlet üzerinden yapacaklar. Taksitli ödemeler 30 Kasım'da sona erecek.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Emlak vergisinde ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım tarihinde başlamıştı. Taksitle ödeme yapmak isteyenler için başlayan süreç 30 Kasım'da sona erecek.

Emlak vergisinde ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım tarihinde başlıyor. Taksitle ödeme yapmak isteyenler için başlayan süreç 30 Kasım'da sona erecek.

Her yıl güncellenen Emlak Vergisi ödemeleri tek ya da iki taksit şeklinde ödeniyor. Ödeme yapılacak gayrimenkulün metrekareleri de tutarını etkiliyor.

Taksitle ödemenin dışında son ödeme tarihine kadar tek seferde de gerçekleştirilebiliyor.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

2020 yılına ait değerlerin 2020 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 9,11/2=) yüzde 4,555 (dört virgül beş yüz elli beş) oranında artırılması suretiyle;

5.227.000 lira ile 7.841.000 lira arasında olanlar (bu tutar dahil) 5.227.000 lirayı aşan kısım için binde 6,

10.455.000 liraya kadar olanlar (bu tutar dahil) 7.841.000 lirası için 7.842 lira, fazlası için binde 6,

10.455.000 liradan fazla olanlar 10.455.000 lirası için 23.526 lira, için binde 10 şeklinde tespit edildi.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi ödemesi gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye yapılmaktadır.

Belediyelerin veznelerine gidilerek, EFT/Havale yoluyla ya da bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılması mümkün.

Gayrimenkul sahibinin gayrimenkulden farklı bir şehirde bulunması halinde, ödemeler tüm belediyelerden yapılabilir.

Bunun yanı sıra, Gelirler İdaresi Başkanlığı web sitesi (gib.gov.tr) üzerinden ve e-Devlet kapısı vasıtasıyla İnternet Vergi Dairesi üzerinden de yapılma imkânı bulunuyor.

Öte yandan PTT şubelerinden, banka şubelerinden, bankaların internet şubelerinden ve cep telefonları üzerindeki mobil uygulamalardan da emlak vergisi ödenmesinin mümkün.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 06:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER