Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

2019 yılında satın aldığı evin 2020 yılı vergisini alıcı ödemek zorunda, 2020 yılında satın alınan evlerin vergisi ise satıcıya ait oluyor. Çünkü 2020'de ev alan kişiler, 2021 yılından sonra emlak vergisi mükellefi oluyor. Peki emlak vergisi ödemeleri nasıl yapılıyor? Kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Emlak vergisi tek seferde ödenebildiği gibi iki taksit şeklinde ödenebiliyor. İkinci taksit ödemleri 30 Kasım tarihine kadar yapılabiliyor.

EMLAK VERGİSİ GECİKTİRİLİRSE NE OLUR?

Emlak vergisi açıklanan tarihlerde ödemeyenler için aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR? 

-- Emlak vergisi ödemeleri için belediyelerden alınacak beyannamelerin doldurulması gerekiyor.

-- Beyannamenin yanında tapu, nüfus cüzdanı ve eğer söz konusu bina ise kullanma izninin fotokopilerinin de olması şartı bulunuyor.

-- Beyanname için meskenin bulunduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve vergi numarasının bildirilmesi gerekiyor.

-- Ödemeler, taşınmazın bağlı olduğu belediyelere ya da havale ile belediyelerin banka hesaplarına havale/eft yapılabiliyor.

-- Emlak vergisi ödemesi e-Devlet'ten de yapılabiliyor.

-- e-Devlet'ten güncel emlak vergisi borcunuzu sorgulayabilir, ödemeniz gereken miktarı öğrenebiliyor ve ödemeler tamamlanabiliyor. 

EMLAK VERGİSİ ÖDEMEKTEN MUAF OLANLAR

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri bulunması halinde emlak vergisi ödemez.

Bu durumda olan kişiler, bir dilekçeyle belediyelere müracaat etmelidir. Bu kişiler tek meskene hisseyle sahipse, hisselerine ait kısım hakkında da sıfır emlak vergisi uygulanır.

Emlak vergisi muafiyeti şartı taşıyanların belediyeye dilekçe vermeleri gerekiyor.

Muafiyet şartlarını taşıyanların geriye dönük 5 yıl için düzeltme yapabiliyor, varsa ödenen verginin iadesini belediyeden talep edebiliyor.  

HER KONUT İÇİN EMLAK VERGİSİ ÖDENİR Mİ?

Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor.

Engelli, gazi, dul ve yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

ORTAKLI EVDE VERGİYİ KİM ÖDÜYOR?

200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.

YURT DIŞINDAN EMEKLİ OLANLAR VERGİ ÖDER Mİ?

Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

MUAF OLMAK İÇİN KONUTTA OTURMA ŞARTI VAR MI?

Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyor olsanız da emlak vergisi ödemiyorsunuz.

VERGİDEN MUAF OLMAK İÇİN MÜRACAAT ETMEK ŞART MI?

Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2020, 17:36
YORUM EKLE