banner53

Emlak Vergisi Muafiyeti Kimleri Kapsıyor?

Emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'ta sona erecek. Şartları sağlayan emekliler, engelliler, gaziler ve şehit yakınları bu vergiyi ödemeyecek. Ödemişse de geri alabilecek.

Emlak Vergisi Muafiyeti Kimleri Kapsıyor?

EMLAK VERGİSİNDEN MUAFİYETİNDEN HER EMEKLİ YARARLANABİLİR Mİ?

Takvim gazetesinde yer alan habere göre, emlak vergisi istisnasından her emekli ya da engelli yararlanabilecek mi? Arsası olan emekliler de bu haktan faydalanabilecek mi? Aynı ev iki kişinin üzerindeyse ne yapılacak? Tüm bu soruların cevabı burada...

Ülkemizde bazı dezavantajlı kesimlere devletin destekleri devam ediyor. Özellikle kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi gruplara hem belli şartlarda parasal destek hem de bazı muafiyetler tanınarak hayatları kolaylaştırılıyor.

Bu istisnalardan birisi de emekliler, engelliler, gaziler ve şehit yakınlarına tanınan emlak vergisi istisnasıBelli şartlarda bu kişiler emlak vergisi ödemiyor. Yanlışlıkla ödenmiş vergileri de geri alma imkanı bulunuyor.

HER EMEKLİ YA DA ENGELLİ YARARLANABİLİYOR MU?

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ya da sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emeklilerin, gazilerin, engellilerin, şehitlerin, dul ve yetimlerinin, işsizlerin bu istisnadan yararlanma hakkı bulunuyor.

AYNI EV İKİ KİŞİNİN ÜZERİNDEYSE NE YAPILACAK?

200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER