Emlak Vergisi Borcuna Yapılandırma İmkanı

Meclis'te kabul edilen kanun teklifi kapsamında il özel idarelerine olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri de yapılandırılabilecek.

Emlak Vergisi Borcuna Yapılandırma İmkanı

Emlak vergisi affından yararlanmak  isteyenlerin, kanunun çıktığı tarih sonrasında yıl sonuna kadar başvuruda bulunabilecek.  

İki ayda bir ödenebilecek taksitler 18 taksitte tamamlanabilecek.  

İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılmasıyla, işleyen faizler de silinecek. İlk taksit ödemesi, 2021 yılının Ocak ayında yapılabilecek.

İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması halinde işleyen faizler silinecek.

Faiz yerine Yİ-ÜFE'ye göre hesaplanan tutardan da yüzde 90 indirim uygulanacak. 

Emlak Vergisi Ödemeler Devam Ediyor

Vergi ödemeleri 1 Kasım ile 30 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek. Ödeme ile ilgili olarak belediyelerden alınan beyannamenin doldurulması gerekiyor.

Bunun yanında beyanname için başvurulurken tapu, nüfus cüzdanı ve eğer söz konusu bina ise kullanma izninin fotokopilerinin hazır olması şartı bulunuyor. 

Beyanname için meskenin olduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve vergi numarası bildirilmesi gerekiyor. Ödemeler, taşınmazın bağlı olduğu belediyelere ya da havale ile belediyelerin banka hesaplarına yatırılabiliyor.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Emlak vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek ve teyit etmek isteyen vatandaşların belediyelere gitmeleri veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi'nden sorgulamaları gerekiyor.

-- 2020 yılı emlak değerleri muhtarlıklardan veya belediyelerden öğrenebiliyor.

-- Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler de yine bu işlem için belediyeden veya online işlemlerden öğrenebiliyor.

-- Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, bu sistem ile sorgulama yapılabiliyor. Aynı zamanda ödemeler de internet üzerinden online bir şekilde gerçekleşebiliyor.

-- Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi'nden de sorgulama işlemi yapılabiliyor.

-- T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri No ile Annenizin Kızlık Soyadı gibi bilgilerin girilmesi ve güvenlik kodunun onaylanması gerekiyor. Akabinde açılan ekranda borç sorgulanabiliyor.

Emlak Vergisi Muafiyeti

Gelire sahip olmadığını beyan eden kişiler, sadece sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar, gaziler, engelliler, şehit dul ve yetimlerin brüt 200 metrekareyi geçmemesi şartıyla sahip oldukları evler için herhangi bir emlak vergisi ödemesi yapmayacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 17:21
YORUM EKLE