Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir? Yeni Alınan Evin Vergi Borcunu Kim Öder?

Türkiye'de gayrimenkul sahibi vatandaşlar yılda 2 kez olmak üzere emlak vergisi ödüyor. Verginin ilk taksiti mayıs, ikinci taksidi ise kasım ayında ödeniyor. Evi olanlar emlak vergisi borcu olup olmadığını ise, belediyelerden, e-Devlet üzerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığının internet uygulaması üzerinden kolaylıkla öğrenebiliyor.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir? Yeni Alınan Evin Vergi Borcunu Kim Öder?

1986 yılından itibaren belediyeler tarafından toplanmakta olan emlak vergisi, mülk sahipleri tarafından her sene 2 eşti taksitte ödeniyor.

Ödenmelerin gecikmesi durumnda ise her ay için yüzde 1.6 faiz uygulanıyor.

EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Tüm taşınmazların yıllık olarak toplandığı vergiye emlak vergisi denir. Emlak vergisi bazı yerlerde varlık vergisi olarak da adlandırılmaktadır. Bina ve arazi olarak iki tür emlak vergisi bulunmaktadır.

Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan yapıların tümü, 1319 sayılı Kanun hükümlerine bağlı olarak bina vergisine tabidir.

EMLAK VERGİSİ BORCU SORGULAMA

Emlak vergisi öğrenmek isteyen vatandaşlar belediyelerden, e-Devlet sistemi üzerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hizmet verdiği İnternet Vergi Dairesi'nden emlak vergisi sorgulayabilirler. 

Buradaki internet sitesi üzerinden emlak verginizi sorgulayabilir varsa emlak vergisi borcunuzu kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Ayrıca çoğu bankalarda da emlak vergisi ödemesi yapılabilmektedir. Bu işlem için de anlaşmalı bankaların cep şubelerinden işlem yapabilirsiniz.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER?

Taşınmaz mala ait tapuda belirtilen kişi veya kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Ülkemizde çok sayıda kayıt dışı gayrimenkuller olduğundan bu durumda noterde senet veya sözleşme imzalanmalıdır. Bu belgenin imzalandığı gün vergi yükümlülüğü de başlamış olur.

Miras yoluyla taşınmaz sahibi olan kişilerde de benzer bir süreç vardır. İsminizin bir vasiyetnameye dahil edilmesi vergi yükümlülüğü altında olduğunuz anlamına gelmese de, vergi yükümlülüğü taşınmaz malın sahibinin vefat ettiği tarihten itibaren başlar.

Taşınmaz malların birden fazla kişi tarafından miras alındığı durumlarda, vergi tutarını her yıl eşit olarak bölmek zorundadırlar.

2020'de satın alınan ev için alıcı emlak vergisi ödemez, satıcı öder.

Evi satın alan kişi ilk yıl vergi ödemez ancak belediyeye bildirim vermek durumundadır. 2020'de alınan evin ilk emlak vergi ödemesi 2021 yılında başlar.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 04:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sracettin.itmiş
Sracettin.itmiş - 1 yıl Önce

Emlak.vrgsi.borcum.nakdar

EMLAK GÜNDEMİ: Bunu bağlı olduğunuz belediyeye giderek öğrenebilirsiniz.

Faik Kaya
Faik Kaya - 1 yıl Önce

Emlak vergisi borcu

Aydın zurnacı
Aydın zurnacı - 1 yıl Önce

Evin vergi borcu

Murad Muradoğlu
Murad Muradoğlu - 1 yıl Önce

Emlak vergisi

Ali Akça
Ali Akça - 1 yıl Önce

Emlak verği borcu

Salih altay
Salih altay - 1 yıl Önce

İnternet özerınde yapılandırma yapabilırmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: İnternet üzerinden ve kredi kartı kullanılarak yapılandırma yapılabilir.

Eşref Kızıltoprak
Eşref Kızıltoprak - 1 yıl Önce

Emlak konut biçim varmı

Mehmet acar
Mehmet acar - 1 yıl Önce

Borc


SIRADAKİ HABER