Emlak Vergisi 1'inci Taksit Ödemeleri Başladı

Ev, arsa, arazi, iş yeri sahiplerinin mükellef olduğu emlak vergisinde ilk taksit ödemesi bugün başladı. Kimler emlak vergisi ödeyecek? Emlak vergisi nasıl ödenir? İşte detaylar...

Emlak Vergisi 1'inci Taksit Ödemeleri Başladı

Bina ve arazi vergisi mükellefiyeti; vergi değerini tadil eden nedenlerin bulunması halindeise bu duruma bağlı olarak takdir işleminin yapıldığı tarihi, dört yılda bir yapılan takdir işlemlerinde takdir işleminin yapıldığı tarihi, muafiyetin sukut ettiği tarihi takip eden bütçe yılından sonra başlıyor. 

Ne Kadar Emlak Vergisi Ödenecek?

Vergi Kanununa göre vergi, harç ve ceza artışlarında kullanılan ‘yeniden değerleme oranı’ belirlendi.

Emlak vergisine 2021'de uygulanacak olan zam yüzde 9.11 oldu. Buna göre, emlak vergisi yüzde 4.55 oranında zamlandı.

2020'de evinin değerine göre 100 lira emlak vergisi ödeyen ev sahibinin 2021'de ödeyeceği emlak vergisi tutarı 145,50 lira oldu.

Ödenecek Tutar Şehre Göre Değişiyor

Emlak Vergisi değeri üzerinden, yaşadığınız yere ve sahip olduğunuz gayrimenkulün türüne göre belirlenen oranı hesaplayarak ödeyeceğiniz bedeli bulabilirsiniz.

Örneğin büyükşehir olan İstanbul’da bir ev sahibi rayiç değerin binde 2’sini hesaplarken, Kastamonu’da bir ev sahibi binde 1 üzerinden hesap yapacak.

Büyükşehirde arsası olan binde 6, diğer illerde binde 3 üzerinden hesap yapacak. İşte oranlar:

Emlak Vergisi Nereye Ödenecek?

Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın yer aldığı belediyeler tarafından alınıyor.

Gayrimenkullerin başka bir ilde bulunması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılmasıyla gerçekleştirilebiliyor. 

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir?

Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler, bu işlemleri bulundukları belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebililir.

Emlak Vergisi taksitleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak yapılabilir. Ayrıca belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubelerine de ödeme yapılabilir.

Pandemi nedeniyle banka şubelerine gitmek istemeyenler bankaların mobil uygulamalarından da bu işlemi gerçekleştirebilir.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

-- Hiçbir geliri bulunmayan,

-- Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri bulunmayan emekliler,

-- Gaziler,

-- Engelliler,

-- Şehitler,

-- Dul ve yetimler,

-- İşsizler

Evi Geçen Yıl Alanlar Bu Yıl Ödeyecek

Konut, arsa, işyerini elden çıkarmayanlar ile geçen yıl gayrimenkul alanlar 2021’de vergi ödeyecek.

Yani, 2020’de gayrimenkulü olanlar ile 2020’de yeni bir gayrimenkul satın alanlar 2021 emlak vergisini ödüyor.

Bu yıl gayrimenkulünü elden çıkaranlar, bu yıla ait verginin tamamını ödeyecek. Bu yıl ev alanların yükümlülüğü 2022’de başlayacak.

Emeklilerde Bu Şartlara Dikkat

Emeklinin bankada, birikimi ya da ikramiyesi nedeniyle faiz geliri varsa vergi ödüyor.

Emekliler ve ev hanımlarının 43 bin lirayı aşan mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı geliri gibi geliri varsa sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamıyor.

Yeni Binalar ve Mahalle Olan Köyler İstisna

Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen ve tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak vergisi tahsili 2022 sonuna kadar ertelenmişti.

Yani, bu köylerde yaşayanlar da Emlak Vergisi’nden muaf. Öte yandan satışı yapılan Hazine’ye ait taşınmazlar ile yeni inşa edilen binalar 5 yıl süre ile Emlak Vergisi’ne tabi tutulamıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 11:03
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc