Emlak Sektörü 2022'de Yeniden Canlanacak!

Salgın nedeniyle ötelenen, artan nüfus ve evliliklerle birlikte yükselen konut talebi bir süredir durağan giden inşaat projelerinin de yeniden hareketlenmesine neden oldu.

Emlak Sektörü 2022'de Yeniden Canlanacak!

İzmirli Coordinat Yapı Kurucu Ortağı Caner Tan, pandemi nedeniyle işler yavaşladı gibi görünse de aslında yapılması gereken işlerin biriktiğini söyledi.

İnsanların artık erteledikleri talepleri yeniden gözden geçirmeye ve fiyat araştırması yapmaya başladığını belirten Tan, “İzmir’de gözlemlediğim kadarıyla son 2 yıldır aktif şekilde büyük montanlı proje yapılmadı. Firmalar hep bir bekleme süreci içindeydi.

Ekonomik belirsizlikler ve tereddütler nedeniyle durma noktasına gelen konut satışları, artan evlilikler, doğumlar ve göçle birlikte yeniden canlanmaya başladı. Türkiye’nin yıllık 1 milyon yeni konuta ihtiyacı var. 2022’nin sektör için altın değerinde olacağını düşünüyorum.

Her şeye rağmen gayrimenkul yatırımı kriz döneminde daha da önem kazandı. Çünkü altın örneğinde olduğu gibi talebin arttığı zaman değil, azaldığı zaman yapılan alımlar kazandırır. Gayrimenkul almak için şimdi iyi bir dönemdeyiz. Bir süre sonra bu fiyatlara isteseniz de ulaşamayacaksınız” dedi.

2 Büyük Proje Yolda

Bir süredir yeni inşaatların yapılmaması ve elde kalan stokların da erimesiyle birlikte fiyatların yükselmeye başladığına dikkat çeken Caner Tan, “Diğer yandan artan inşaat maliyetleri nedeniyle de fiyat artışı tetiklendi. Pandemi öncesine göre girdi maliyetleri çok artış gösterdi.

Beton yüzde 300, demir ise yüzde 700 gibi inanılması güç artış rakamlarına ulaştı. Bu durum üretimi de etkiledi. Tüm bunlara rağmen barınma önemli bir ihtiyaç. Sağlam ve nitelikli konutlar her zaman ilgi görmeye devam edecek” diye konuştu.

Coordinat olarak iki büyük projeye hazırlandıklarını kaydeden Tan, “Birincisi Bornova’da 350 konutluk 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerinden oluşan yaşam projesi. Modern mimari tasarıma sahip olacak proje depreme dayanıklı yapısı, sosyal donatıları ve konforuyla keyifli bir yaşam sunacak.

Diğeri de yine aynı bölgede yer alan 200 adet 1+1 suit odalardan oluşan bir otel projesi. Otelin işletmesini kendi bünyemizde yapacağız. İki projeye de 2022’de başlayacağız. Teslim tarihini de 2 yıl olarak öngörüyoruz. Bir diğer projemiz ise Çeşme’de yapmayı planladığımız rezidans.

Tüm projelerimizin toplamı maliyeti yaklaşık 500 milyon lira olacak. Bizi takip eden önemli bir yatırımcı kitlemiz var. Müşterilerimizi bizlerin birer ortağı gibi görüyoruz. Onların fikirlerini her zaman dikkate alıyoruz. Pandemi döneminde iş gücümüzü koruduk.

Önümüzdeki dönemde halen 80 olan çalışan sayımızı en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Yaşanan İzmir depreminde yapmış olduğumuz binalarımızın hiçbiri hasar görmedi. Hem deprem, hem de pandemi sürecinden alnımızın akıyla çıktık. Kira garantili sistemimizde de herkesin ödemelerini günü gününe yaptık” bilgisini paylaştı.

Sektör Hareketlenecek

Pandeminin kimsenin öngöremeyeceği bir süreci başlattığına dikkat çeken Coordinat Yapı Kurucu Ortağı Onur Durmuş da firma olarak fizibilite çalışmalarını tamamladıkları ve askıya aldıkları projelere yeniden başlamaya hazırlandıklarını söyledi.

“Şu anda pandeminin etkilerinin aşılama ve diğer önlemlerle birlikte daha kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum” diyen Durmuş, “Belirsizlik nedeniyle önümüzü görmek istedik. Bu süreçte girdi maliyetleri de çok arttı. Şu anda müteahhitlerin ve inşaat firmalarının fiyatları boykotu nedeniyle iş durdurması söz konusu. İnşaat maliyetlerinin artması daire fiyatlarına da yansıdı.

Yükselen fiyatlarsa satışların durağanlaşmasına neden oldu. Yeniden artan taleplerle birlikte Coordinat Yapı olarak Çeşme, Urla ve İzmir merkezdeki yeni projelerimize başlamak için çalışmalarımız sürüyor. Eğer yeniden kapanmalar yaşanmazsa 2022’nin sektör adına iyi geçeceğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Hürriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER