Emlak Piyasasında Yüksek Faiz Durgunluğu!

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, kredi oranlarının düşmesiyle konut satışlarında yüzde 64 artış yaşandığını, bunun da sektöre ilaç gibi geldiğini sözlerine ekledi. Hacıoğlu, faizleri tekar yükselmesiyle emlak piyasalarında durgunluğun başladığını da belirtti.

Emlak Piyasasında Yüksek Faiz Durgunluğu!

Tüm dünyayı sarsan salgın, ekonomik anlamda da vurguna uğrattı. Salgın sürecinde olumsuz etkilenen sektörlerden biri de emlakçılar oldu.

Okulların açılmaması, vatandaşların salgını arttırmamak adına bir yerden başka bir yere taşınmaması sektördeki hareketliliği azalttı.

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, çok fazla insan temaslı olmadıkları için diğer sektörlere göre daha az etkilendiklerini söyledi.

‘KİMSE EV DEĞİŞTİRMEDİ’

Koronavirüs salgınıyla emlak sektöründe yaşananları aktaran Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Planlamalarda etkilendik. Zaten kimse ev değiştirmedi bu süreçte. Üniversite sezonu açılmadı.

Açılsaydı eğer hareketlilik olacaktı çünkü öğrenciler mecburen ev tutacaktı. Ev değişikliği yapmak zorunda olanlar ev kiraladılar ama kiralamalar biraz daha sakin gitti.

Tabi bu arada herkes hijyen kurallarına dikkat etti. Emlak üyelerimizin işyerlerini belediyelerimizin de katkılarıyla dezenfekte ettik. Kendilerine maske dağıttık. Hijyene dikkat ediyoruz” dedi.

‘MÜSTAKİLE TALEP ARTTI’

Sözlerini sürdüren Başkan Hacıoğlu, “Bu süreçte daha çok müstakil evler, köy yerlerindeki araziler talep gördü. Koronavirüs salgınından dolayı haklı olarak kiralık yerler çok tercih edilmedi.

Market, kıraathane, berber gibi çok fazla giren çıkan olmuyor işyerlerimize. İşi olanlar geliyor sadece. Biz de tabi uyarılarımızı yaptık üyelerimize. İkramlarınıza dikkat edin dedik, sonradan ikramlar yasaklandı.

Çay içecekseniz karton bardakta için diye genelgeleri tüm üyelere gönderdik. Esnafımız çok etkilenmedi” diye konuştu.

‘ÇOK SANCILI GEÇMEDİ’

Oda üyelerinden de rahatsızlanan olduğunu ve Covid-19’u atlattıklarını ifade eden Hacıoğlu, “Üyeler arasından 3-4 kişi rahatsızlandı.

Onlar da tedavi görüp düzeldi. Yani bizim Covid-19 sürecimiz çok sancılı geçmedi. Çok insan ve temas odaklı bir sektör değiliz çünkü. İşlemlerimizde tapu dairesindeyken kalabalık oluyordu.

Orada da artık e-randevu sitemi var. Sırası gelen gidiyor tapuya. Randevu almayan hiçbir işlem yapamıyor. Belediyelerde de randevu sistemine geçildi.

Aman aman bir insan yoğunluğu yaşamıyoruz işimizde. Kiralamalarda da dediğim gibi çok fazla talep olmadı. İnsanlar çekindi ve korktu” dedi.

‘KREDİLİ SATIŞTA 4. SIRADA’

Koronavirüs salgını sebebiyle kredi oranlarının düşürülmesiyle ilgili de görüşlerini aktaran Başkan Alpay Hacıoğlu, “Çok iyi oldu. Bunu Türkiye’de gördük. Ülke genelinde Kocaeli gayrimenkul satışlarında dördüncü sırada yer aldı.

Dördüncü en fazla kredili konut satışı yapan kent olduk. Çünkü 15 yıl önce bu faiz oranları (0.64-0.74) vardı. Hem gayrimenkul sahiplerinin hem de biz emlak ofisi sahiplerinin yüzünü güldürdü bu süreç.

Faizler düştükten sonra ilimizde kredili gayrimenkul satışlarında yüzde 64 civarında bir artış yaşandı” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE