Emlak Katılım Bankası'ndan Taksitle Ev

Yeniden faaliyete geçen Emlak Katılım Bankası, sektörün finans sorununu çözerken vatandaşa da taksitle konut satışı yapacak. İşte detaylar...

Emlak Katılım Bankası'ndan Taksitle Ev

Emlak Bankası, katılım bankası olarak yani faizsiz bankacılık sistemi ile geçtiğimiz haftalarda yeniden faaliyete başladı Bu nedenle Emlak Katılım Bankası konut kredisi yerine konut finansmanı verirken yine konut kredisi faiz oranı yerine konut finansmanı kar payı uygulayacak. 

BANKA KONUT KREDİSİ VERİYOR MU?

Katılım Bankaları işleyiş prensibi gereği konut kredisi vermiyor. Bunun yerine bankalar konut finansmanı kullandırıyor. 

Ancak bu noktada bankaların işleyişlerinde de bir farklılık bulunuyor. Banka konut kredisi verirken müşterisinin aldığı eve kredi verirken konut finansman paketlerinde ise banka evi tüketici adına satın alıyor ve ardından da belirlenen taksit tutarında evi finansman başvurusunda bulunan kişiye satıyor. 

KATILIM BANKALARINDA YAPILANDIRMA YOK

Bu nedenle finansman bankaları konut kredisi yapılandırması yapmıyorlar. Çünkü bu noktada banka ile müşterisi ticaret yapıyor ve ticaret sonucu satış işlemi o günün şartları ile tamamlanmış oluyor. Faizlerin düşmesinin ardından katılım bankaları konut kredisi yapılandırma desteği sunmuyor. 

KATILIM BANKALARINDA ASLINDA TAKSİTLE EV SATIŞI YAPILIYOR

Çünkü burada konut kredisi kullanılırken banka evi kendi bünyesinde satın alarak müşterisine belirlenen koşullarda satıyor. Yani konut kredisi vermiyor aslında üzerine kar payını koyarak taksitle konut satmış oluyor. 

KAR PAYI ORANLARI

1926 yılında bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen talimat ile kurulan ancak yıllar içerisinde işlevini yitirerek tasfiye sürecine giren Emlak Bankası 2019 yılı itibarı ile Emlak Katılım Bankası olarka yeniden hizmet vermeye başladı. 

Emlak Katılım Bankası merkez şubesi ile hizmet vermeye başlarken bankanın beklenen finansman oranları ise henüz açıklanmadı. Banka yetkilileri bu konu hakkında net bir tarih bilgisi vermezken yapılan açıklamalarda finansman oranları üzerinde çalışmaların sürdüğü bilgisine yer verildi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 05:18

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER