Emlak Değeri Nasıl Belirlenir? 2021'de Ne Kadar Emlak Vergisi Ödenecek?

2018 için en son 2017’de gayrimenkullerin emlak vergi değerleri belirlenmişti. 2019, 2020 ve 2021 içinse, bir önceki yılın değerinin üzerine yeniden değerleme oranı (yarısı) dikkate alınarak mülklerin emlak vergi değeri otomatik olarak belirlenmişti.

Emlak Değeri Nasıl Belirlenir? 2021'de Ne Kadar Emlak Vergisi Ödenecek?

Hürriyet'ten Ahmet Karabıyık'ın Yazısı...

Takdir komisyonları vasıtasıyla, mülklerin arsa metrekare değeri belirleniyor. Arsa değerinin üzerine inşaat maliyeti de eklenerek emlak vergi değeri oluşuyor. Komisyonlarda; belediyeden, Maliye’den, tapu müdürlüğünden, ticaret odasından, muhtarlıklardan üyeler bulunuyor.

Şimdi bu yıl haziran sonuna kadar, 2022 için arsa değerleme işlemi yapılıp ilan edilecek.

2023, 2024 ve 2025 için bu (2022 için) belirlenen değerin üzerine yeniden değerleme oranı dikkate alınarak artırım uygulanacak ve sonraki 3 yılın emlak vergi değeri otomatik olarak belirlenmiş olacak.

Belirlenecek bu rayiç değerler (vergi matrahları) üzerinden emlak vergisi oranları uygulanarak mülk sahipleri emlak vergisini ödüyorlar. Konutlarda rayiç değerin binde 1’i, işyerlerinde rayiç değerin binde 2’si oranında emlak vergisi hesaplanıyor. Büyükşehirlerde vergi oranları iki kat artırımlı uygulanıyor.

Emlak Vergisi için Son Gün 31 Mayıs

2021 yılına ait emlak vergisinin ödeme dönemi de başladı. Mart ayında başlayan ilk taksit ödeme süresi için son tarih 31 Mayıs.

Mülklerin geçen yılki değerlerinin, üzerine yüzde 4,55’lik oranda artırım uygulandığında 2021 yılının rayiç değeri bulunuyor. (2020 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde  9,11’in yarısı yüzde  4,555)

Emlak vergi değerine (matraha) mülkün türüne göre geçerli oran (konutlarda binde 1, işyerlerinde binde 2) uygulanarak bu yılki ödenecek emlak vergisi hesaplanabilir.

Emlak vergisinin ikinci taksiti ise kasım ayının sonuna kadar ödenebiliyor.

Online Ödeme Kolaylığı

Belediyelerin internet sitesinden kredi kartı ile ödeme imkânı da mevcut. 17 Mayıs’a kadar geçerli sokağa çıkma yasağının olduğu ‘tam kapanma’ sırasında da, bayram sonrasında da belediye veznelerine gitmeye gerek kalmadan emlak vergileri internetten ödenebilir.

Kimler Emlak Vergisi Ödemeyecek?

Bazı konut sahipleri için emlak vergisinde sıfır oran dikkate alınıyor, vergi ödenmiyor.

Muafiyet için en önemli kriter; mülk sahibinin tek bir konutunun olması ve bu konutunun brüt 200 metrekareyi aşmaması.

Ayrıca mülk sahibinin gelir elde etmiyor olması da diğer bir kriter. (İşsizler, ev hanımları...)

Emekli maaşı dışında gelir yoksa yine muafiyetten yararlanılabiliyor.

Engelliler, şehit yakınları ve gaziler de tek konut muafiyetinden yararlanabiliyor.

Bazı iş yerleri için de emlak vergisi muafiyeti var.

Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalar daimi bina vergisi muafiyetine tabi.

Muafiyetin uygulanması sırasında bazı özellikli durumlarda mülk sahipleri tereddütler yaşayabiliyor.

Emlak vergisi muafiyetine ilişkin merak edilen konuları sonraki yazılarımızda ayrıntılı olarak ayrıca ele alacağız.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 08:25
YORUM EKLE