banner53

Emeklilik Hayali Evi Nasıl Bulursunuz?

Emekli olmadan önce herkesin nerede, nasıl bir evde yaşayacağıyla ilgili bir hayali vardır. Özellikle büyük şehirde yaşayanlar, kalabalık ve yorucu atmosferden kaçmak daha sakin yerlerde emeklilik hayatını geçirmek ister. Emeklilik vakti geldiğinde kimi köyüne, yaylaya, kimi kıyı şehrine veya sahil kasabasına gitmeyi ya da bahçeli bir evde yaşayıp; ekip biçmeyi, kendi yetiştirdiği sebze ve meyveleri yemeyi düşünür.

Emeklilik Hayali Evi Nasıl Bulursunuz?

İşte emeklilikte kalacağınız eve sahip olmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

NEREDE YAŞAMAK İSTİYORSUNUZ?

Emekli olmadan önce nerede yaşamak istediğinizi seçmiş olabilirsiniz. Şimdi bir de ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi belirleme zamanı...

Yaşamak istediğiniz yer, ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi karşılıyor mu? Örneğin; ailenize yakın olmak mı istiyorsunuz yoksa şehirden kaçıp, bir dağ evinde yaşamak mı? Satın alacağınız evin bulunacağı bölgenin özelliklerini isteklerinize göre belirleyin.

Sonra da aklınızdaki yerin, isteklerinizi karşılayıp karşılamadığını bulun. Eğer aklınızda bir yer yoksa tamamen ihtiyaçlarınız ve öncelikleriniz üzerinden yapacağınız bir listeyle ilerleyebilirsiniz.

Bir konum seçerken, ek olarak sağlık, alışveriş, sosyal alanlar  ulaşım gibi yerlere ulaşım olanaklarının yakın olmasına dikkat etmelisiniz. 

NASIL BİR EVDE YAŞAMAK İSTİYORSUNUZ?

Satın alınacak konutun konumu kadar metrekaresi, oda sayısı, bina yaşı ve özellikleri çok önemlidir. Ev arayışına başlamadan önce yaşamak istenilen evin özelliklerini oluşturmak zamanı verimli kullanmanızı sağlar.

BÜTÇE BELİRLEME

Yatırım için tasarruflar yapılırken, araştırmalar gerçekleştirilirken ilk düşülen hata bütçe planlamasıdır. Yatırım amaçlı veya emeklilik dönemi için satın almayı düşündüğünüz evin için öncelikle bütçe planlamanızı yaparak sınırlarınızı belirlemelisiniz.

Kredi ile ev almak, faiz ve masraflar nedeniyle kârınızı düşüreceğinden, mümkün olduğunca kredi olmadan bütçelendirme yapılmalıdır.

Kredinin geri ödemesindeki yüksek maliyet, olası işsizlik durumunda kredi ödemenin zorlukları ve beraberinde gelecek gecikme faizleri belinizi bükebilir.

Elinizdeki peşinatın miktarı üzerinden, en kötü ihtimali göz önüne alarak yatırım planınızı netleştirmelisiniz. Bu durum ani krizlerde zor duruma düşmenizi engelleyecektir.

EMEKLİLİK TERCİHİNİZ KÖYDE SAKİN BİR HAYATSA

Sakin yerlerde yaşamak için hemen herkes emeklilik hayali kuruyor. Bunun için de emekli ikramiyesi ya da çalışırken edindikleri birikimleri iş hayatlarını sonlanınca kullanılıyor.

Ülkemizin hemen her köşesinde sakin hayatın yaşanabileceği yerleşim yerleri mevcut. Köklü, eski köyler ise son yıllarda büyük rağbet görmeye başladı.

Geçmişte dolu olan ancak sonradan göç veren köyler boş kaldı. Büyük şehirlerde yaşayanlar salgınında etkisiyle bu köyleri keşfetmeye başladı.

DENİZ VAZ GEÇİLMEZ İSE...

Fizibilite çalışmaları yapılırken denize yakın olan bölgeler seçiliyor. Motosiklet ya da otomobille denize 5-10 dakika mesafedeki evler daha çok tercih ediliyor. Genel olarak yaz sezonu uzun olan bölgelerdeki köy evlerine yoğun ilgi var. Yeri ve konumuna göre 200 bin lira civarında fiyatlardan satılan köy evlerinin bahçeleri de mevcut oluyor. Yaklaşık 300 metrekareden başlayıp 1 dönüme kadar büyüklükte arsaya sahip köy evleri bulunabiliyor.

HAYVAN BESLEMEYE MÜSAİT

Sakin hayatın dışında köy evinin bahçesine kümes yapılarak tavuk, ördek, hindi gibi hayvanlar beslenebiliyor. Bunun dışında bahçede domates, biber, patlıcan, fasulye, patates, salatalık gibi mevsime uygun sebzeler yetiştirilebiliyor. Meyve veren ağaçlara da bahçede yer verilebiliyor.

KÖY EVLERİNDE YAŞANILIR MI?

Şehir ortamından köy evlerine gidenler ilk başta şehirdeki evlerinde bulunan konfordan uzak olabiliyor. Kış aylarında kalınacaksa doğal gaz sorunundan dolayı soba yakılması gerekiyor. Ancak soba yerine şömine kurularak ve baca sistemi vasıtasıyla ısısı tüm eve de yayılabilir hale getiriliyor.

Bunun dışında köy evlerinde elektrik, su ve telefon hatları mevcut oluyor.

HEMEN OTURUMA HAZIR OLUR MU?

Satışa çıkan köy evleri genelde atıl vaziyette bekleyenler arasında yer alıyor. Yığma taştan yapılmalarından dolayı yıkılmış kısımları bulunabiliyor. Bu bölgeler ise işinin ehli usta tarafından kısa sürede onarılabiliyor.

Evin güçlendirilmesi, iç dizaynı, dış cephesi, ısı yalıtımı, elektrik ve su tesisatı, ısınma cihazları, güneş enerjisi panelleri, bahçe tasarımı, kümes, ağaç dikimi gibi uzun süre iş gücü gerektiren aşamalardan geçebilirsiniz. Bunun için evi aldıktan sonra hayal kırıklığına düşmeden önce yapılması gerekecek her şeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

MASRAFLAR NE KADAR TUTAR?

Ultra lüks harcamalar yapılmadıkça ortalama olarak 100-150 bin lira harcamayla ev oturuma hazır hale getiriliyor.

ESKİ KÖY EVLERİ NERELERDE BULUNUR?

Çanakkale-Adatepe-Kozlu-Yeşilyurt

Balıkesir-Gömeç-Karaağaç Köyü

İzmir-Kozbeyli Köyü

Tekirdağ-Uçmakdere

Marmaris-Söğüt

Marmaris-Selimiye

Marmaris-Bozburun

Çanakkale-Güneyli Köyü

Edirne-Yaylaköy

Muğla-Gümüşlük

Muğla-Palamutbükü

Marmaris-Hisarönü

Antalya Kaş-Çukurbağ Köyü

Antalya-Demre

Antalya Kaş-Gökçeören

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 11:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat ivak
Nihat ivak - 2 ay Önce

Yaptığım yorumumu görmek istiyorum saygılar

SIRADAKİ HABER