banner53

Ekim Ayı Kira Zam Oranı Belli Oldu!

TÜİK Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Ekim'de kira sözleşmesini yenileyecek kiracılar ve ev sahipleri için kira artış oranı için tavan oranı da belli oldu. İşte Ekim ayı kira artışı...

Ekim Ayı Kira Zam Oranı Belli Oldu!

EYLÜL AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

TÜFE, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,27 arttı.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,53, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,45 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 26,44 artış gösterdi.

TÜFE'NİN 12 AYLIK ORTALAMASI 18,27 OLDU

Eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları (TÜFE)  yüzde 18,27 arttı.

Ekim'ta kira sözleşmesi yapacak kiracılar için zam oranı en yüksek yüzde 18,27 olacak.

KİRA ARTIŞINDA TÜFE BAZ ALINACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı'nın hazırladığı Orta Vadeli Ekonomi Programı geçtiğimiz Eylül ayında açıklanmıştı. Yeni Ekonomi Paketi gereğince kira zammı artık üretici fiyat endeksi oranlarına (ÜFE) göre hesaplanamayacak, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirlenecek. 

İş Yerleri için Kira Artışı Neye Göre Belirlenecek?

Yapılan değişikliğe göre Türk Borçlar Kanunu'nun Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının esas alınacağına ilişkin hüküm, kira sözleşmeleriyle akdedilmiş diğer kira sözleşmelerinin yenilenmesinde uygulanacak.

KİRA ARTIŞI:

Kira 1.000 lira olsun. Buna göre;
Zam oranı: yüzde 18,27
Zam bedeli: 182 lira
Zamlı kira bedeli: 1.182 lira

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER