Ege Kıyılarında Emlak Fiyatları Katlandı

Hem İstanbul - İzmir otoyolunun açılması hem de salgın nedeniyle Ege’nin sahil bölgelerinde konut fiyatları hızla yükseliyor. Yıllık fiyat artışlarının yüzde 60’ları bulduğu bölgede 4 yıllık artışlar ise yüzde 168’lere kadar çıkıyor.

Ege Kıyılarında Emlak Fiyatları Katlandı

Pandemi nedeniyle yazlık bölgelere olan talep artışı bu bölgelerdeki fiyatları da artırdı. Çeşme'de son dönemdeki artışın da etkisiyle ortalama konut satış fiyatları 2 milyon lira seviyesine çıktı.

Sahil kesiminde gayrimenkul fiyatları daha düşük olan bölgeler daha fazla tercih edilmeye başlanırken, son zamanlarda özellikle öne çıkan il Aydın oldu.

Pandeminin Etkisi Büyük

Aydın Kuşadası'nda konut fiyatlarında son 1 yıllık değer artışı yüzde 60, son 4 yıllık değer artışı ise yüzde 166 olarak gerçekleşti.

Aydın'da konut metrekare satış fiyatlarının Çeşme'nin neredeyse üçte biri olduğunu söyleyen Endeksa Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, Aydın'nın fiyat düşüklüğünün yanı sıra ulaşım kolaylığı ve gelişmiş yaşam alanları ile öne çıktığı için cazip yatırım bölgeleri konumumda bulunduğunu anlattı.

Aylin Daylan, Çeşme'nin ise Türkiye genelinde en fazla değer artışı görülen bölgeler arasında yer aldığını belirterek, "İstanbul-İzmir otoyolunun yapımı ile İstanbul'dan Çeşme'ye ulaşım kolaylaşmıştı ve bölgedeki emlak fiyatları artmıştı.

Sonrasında başlayan pandemiyle de yazlık bölgelere olan talep önemli ölçüde arttı ve ulaşım kolaylığı ile Çeşme yine bu dönemde öne çıkan bir bölge oldu. Yakın zamanda yaşanan İzmir depremi de İzmir'in yazlık bölgelerindeki müstakil konutlara talebi artırdı" diye konuştu.

Foça'da Evler 800 Bin TL

Foça'da konut satış fiyatları son 1 yılda yüzde 53, son 4 yılda ise yüzde 149 artış gösterirken, Foça'da ortalama konut metrekare satış fiyatı 6 bin 789 lira, ortalama konut fiyatı 821 bin 469 lira oldu.

Seferihisar'da konut satış fiyatları son 1 yılda yüzde 54, son 4 yılda ise yüzde 143 artış gösterdi, ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 285 lira, ortalama konut fiyatı 697 bin 620 liraya çıktı.

İzmir Selçuk'un Şirince Mahallesi'nde ortalama konut satış fiyatı 9 bin 541 lira, ortalama konut satış fiyatı ise 1 milyon 249 bin 871 lira oldu.

Aydın Hızla Yükseliyor

Endeksa verilerine göre, Aydın Kuşadası'nda konut fiyatlarında son 1 yıllık değer artışı yüzde 60, son 4 yıllık değer artışı ise yüzde 166 oldu.

Kuşadası'nda ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 263 lira, ortalama konut fiyatı 799 bin 976 lira olurken, Aydın Didim'de ise son 1 yıllık değer artışı yüzde 51, son 4 yıllık değer artışı ise yüzde 174'e ulaştı. Ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 25 lira, ortalama konut fiyatı ise 653 bin 250 lira oldu.

Kaynak: Yeni Asır

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER