e-Devlet'ten Deprem Riski Sorgulama Nasıl Yapılır?

Korkutan depremlerin ardından vatandaşlarda tedirginlik başladı. Özellikle fay hattı sorgulaması en çok merak edilen konu. Deprem riski e-Devlet üzerinden de sorgulanabiliyor. Peki, Eviniz depreme dayanıklı mı? e-Devlet deprem riski sorgulama nasıl yapılır? İşte yanıtı...

e-Devlet'ten Deprem Riski Sorgulama Nasıl Yapılır?

Depremle bir kez daha riskli yapılar gündeme geldi. Riskli yapılar depremlerde büyük tehlike yaşıyor. Vatandaşların aldıkları evleri mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Yeni beton sistemlerinin dayanıklı evler için büyük önemi var. 

DEPREME DAYANIKLI KONUT NASIL OLUR?

Sağlam bir yapıda ikamet etmek, Türkiye'de her zaman karşılaşılabilecek deprem tehlikesine karşı daha güvenli ve huzurlu bir yaşam sağlıyor. Satılık daire veya kiralık daire ararken bu ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

Deprem tehlikesinin sürekli yaşanabileceği kentlerde depreme dayanıklı ev yapılarının sahip olması gereken özellikler arasında ilk aşamada bu maddeler yer alıyor.

Bir binanın depreme karşı dayanıklı konumda bulunması için öncelikle nem çekmemesi ve su gibi yıkıcı etkisi bulunan etmenlere karşı korunmuş olması gerekiyor. Bu işlem, yapılarda su yalıtımı sağlanması sayesinde elde ediliyor.

Bir ev incelenirken öncelikle dış yapısında sağlam bir görüntünün bulunması, çatlaklar ve geometrisi bozulmuş bölümler yer almaması depreme dayanıklı olduğuna dair ilk algının oluşmasını sağlıyor.

Yapının dış görünüş anlamında sağlam bir algı oluşturması kadar resmi olarak sağlamlığını ispat edebilmesi için dayanıklılık raporu sahibi olması da gerekiyor.

Yapı projelerinin mimarlar ve mühendisler eşliğinde profesyonel olarak hazırlanmış olması ve projelerin malzeme tercihleri ve yapı özelliklerine göre birebir olarak uygulanması da depreme karşı dayanıklılık oluşturuyor.

Yapılarda depreme dayanıklı ev özelliğinin oluşturulması için nem yalıtımı, dayanıklılık raporu, sağlam dış görünüm ve proje esasları gibi önemli noktada bulunan yasal ayrıntılarda yer alıyor. Bu yasal ayrıntıların arasında;

Projenin uygulanması sırasında betonarme korozyonunu engelleyebilmek için ve yapının betonarme ömrünü uzatabilmek için su yalıtımı gerçekleştirilmesi deprem tehlikesi bulunan birçok kentte zorunlu olarak tutuluyor.

E-DEVLET'TEN DEPREM RİSKİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Türkiye deprem tehlike haritası güncellendi ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, afad deprem sorgulama internet sitesinden ve son güncelleme ile e-devletten sorgulama yapabilyor. Miras, soyağacı ve şehit bilgilerinin ardından e-devlet uygulamasında deprem riski sorugulama sayfası da açıldı.

Deprem coğrafyasında bulunan Türkiye'de 81 şehrin her birinde her an deprem olma olasılığı mevcut. Türkiye'de aktif olan fay hatları e-devlet üzerinden yayınlanarak riski bölgeler belirtildi. 17 Ağustos 1999 tarihinde Türkiye tarihinde yaşanmış en büyük depremlerinden biriydi. Bu tarihten sonra irili ufaklı bir çok artçı deprem farklı şehirlerimizde yaşanmaya devam etti Depremin üzerinden yıllar geçmesine rağmen Marmara bölgesindeki fay hattı hala patlaması beklenen risk olarak belirtiliyor. 

Özellikle profesörlerin yıllardır üzerinde durduğu İstanbul büyük depremi ise her 17 Ağustos tarihinde tekrar anımsatılsa da henüz böyle bir felaketin yaşanmamış olması, deprem korkusunu içten yaşamaya neden oluyor. Deprem bölgesi olan Türkiye'nin büyük birçok kentinde irili ufaklı depremlerin meydana gelmesi akıllara hangi şehirlerin muhtemel deprem bölgesi olduğu sorularını getiriyor. 

e-Devlet Sorgulama Ekranı için Tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 08:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meryem yuca kaya
Meryem yuca kaya - 8 ay Önce

Evim kentsel dönüşüme ne zaman girer

Nermin aydar
Nermin aydar - 6 ay Önce

Evim risklimi nasıl öğrenirim

EMLAK GÜNDEMİ: Belediyenizden veya yetkili şirketlerden deprem risk testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Deli Emin
Deli Emin - 4 ay Önce

Teşekkürler.

google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc