e-Devlet'ten Gelir Kaybı ve Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemiden etkilenen esnafa verilecek olan gelir kaybı ve kira desteği başvuruları devam ediyor. Desteklerden yararlanma şartlarını taşıyan işletme sahipleri e-Devlet üzerinden 31 Mart 2021'e kadar başvuru yapabiliyor.

e-Devlet'ten Gelir Kaybı ve Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi döneminin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine yönelik hayat geçen kira desteği başvuruları ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklama yaptı.

Açıklamada Pekcan, gelir kaybı ve kira yardımı için başvuru yapamayan esnaflar için 31 Mart 2021 tarihine kadar süre tanındığını bildirdi.

Ödemeler Başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirleriyle ilgili şubat ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine başladıklarını açıkladı.

Bakan Pekcan, Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili paylaşım yaptı.

Nasıl Başvurulur?

Destek başvuruları elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr adresindeki Ticaret Bakanlığı hizmetleri altında yer alan, "Gelir Kaybı Desteği Başvurusu" ve "Kira Desteği Başvurusu" bağlantılarından yapılacak.

Başvuru sonuçları destek başvuruları tamamlandıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresinden açıklanacak.

Başvuru süreci sonrası yapılacak değerlendirme sonrasında hak sahiplerine yapılacak ödemeler Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanacak tarihte başvuru esnasında verilen banka hesap numaralarına otomatik aktarılacak.

KİRA DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru Şartları

Gelir kaybı desteği 1.000 lira, kira yardımları büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 lira olacak ve 3 ay boyunca ödenecek. 

İşyeri kira bedeli kira desteğinin altında olması durumunda iş yeri kira bedeli kadar kira desteği verilecek.

Şartların sağlanması durumunda gelir kaybı ile kira desteğinden aynı anda yararlanılabilecek.

Destek kapsamına giren birden fazla işletmesi olanlara vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden sadece 1 kez destek yapılacak.

Kira ödemesi yapılan birden fazla iş yeri bulunması halinde sadece 1 iş yeri için kira desteği sağlanacak.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 11:44
YORUM EKLE