banner53

Depremler Konut Alım Tercihlerini Değiştirdi: Genç ve Az Katlı Binalara Talep Arttı!

Türkiye'de son aylarda artan depremler halkın konut alım tercihlerinin değişmesine de neden oldu. “Yaş ve kat” kriteri fiyatın önüne geçerken, 7 yaş ve altındaki az katlı binalara talep yüzde 35 arttı.

Depremler Konut Alım Tercihlerini Değiştirdi: Genç ve Az Katlı Binalara Talep Arttı!

AZ KATLI BİNALARA TALEP ARTTI

Peş peşe yaşanan depremler, güvenli bina ve bölge arayışının yanı sıra az katlı ev talebini de patlattı. Az katlı evlere olan talebin son 1 yılda yüzde 30 arttığını dile getiren Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, "Satın alım veya kiralamalarda en çok 7 yaş ve altındaki binalar tercih edilmeye başlandı.

Deprem konusunda risk içeren İstanbul ilçelerinde 7 yaşın üstündeki binalar fazla talep görmüyor. İlgi 7 yıl ve altındaki binalarda ise patlamış durumda. Binanın yaşının ardından en çok ilgi ise binadaki kat sayısına yönelik. Yani artık 'yaş ve kat' kriterleri neredeyse fiyatın da önüne geçti" şeklinde konuştu.

İSTANBUL'DA HAREKETLENME BAŞLADI

Bölgesel anlamda fay hattının nispeten uzağında bulunan İstanbul'un Anadolu Yakası'nda ciddi bir hareketlilik olduğunu söyleyen Taş, "Zemin avantajı ve az katlı evlerin yoğunlaştığı bölgelerden Çekmeköy başta olmak üzere, İstanbul'un Kuzey kesimi, Kartal'ın üst bölgeleri, Maltepe ve Ömerli bölgelerinde kiralık konut talebi artıyor. Çekmeköy bölgesinde kiralamalardaki artış yüzde 25" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 06:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER