banner53

Deprem Testi Ücretleri Ne Kadar?

Uzun bir aradan sonra depremin İstanbul’a kendisini hatırlatması sonrası, vatandaşlar da deprem testi yapan şirketlerin yolunu tuttu. Geçen bir haftada başvurularda büyük patlama yaşandı. Peki deprem testi yaptırmanın maliyeti ne kadar?

Deprem Testi Ücretleri Ne Kadar?

DEPREM TESTİ BİNANIN KAT SAYISI VE BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Sözcü'de yer alan habere göre, deprem testlerinin fiyatları binaların kat ve metrekare sayısına göre farklılık gösteriyor. 10 kata kadar olan binalar riskli bina tespit yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilirken, 10 katı aşan binalar Türkiye bina deprem yönetmeliğine de tabi oluyor. Bu durumda her kat için deprem testi yapıldığı için fiyatlar da aynı ölçüde yükseliyor.

VATANDAŞ DEPREM TESTİ İÇİN SIRAYA GİRDİ

Deprem testi yapan bir firmanın yetkilisi Mustafa Öz konu hakkında Sözcü gazetesine açıklamalarda bulundu. Deprem öncesi internet sitelerini 100 kişinin ziyaret ettiğini belirten Öz, bu rakamın depremin ardından 5 bin 600’lere çıktığını söyledi. Deprem öncesi günde 5 kişinin firmadan teklif aldığını söyleyen Mustafa Öz, “Şu an günde 300 teklif veriyoruz. Önümüzdeki 4 ay boyunca doluyuz.” diye konuştu.

FİYATLAR

Test fiyatlarının binanın kat sayısına ve metrekaresine göre değiştiğini dile getiren Mustafa Öz, “Toplam inşaat alanı 1.800 metrekare olan bir apartman için test fiyatı 3 bin lira. 1.800-2.000 metrekare bir alan için 3.500 liraoluyor.

Eğer bina 10 katın üzerindeyse Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamına giriyor. Bu durumda her kata ayrı test yapılması gerekiyor ve kat başına fiyat ise 1.350 lira. Bu rakamlara KDV dahil değil” şeklinde konuştu.

İnşaat sektörünün son dönemde sıkıntılar yaşadığını dile getiren deprem testi yapan bir diğer firmanın Genel Müdürü Tolga Hamat da, “Son günlerde çok ciddi bir talep var. Kurumsal şirketler, site yöneticileri, bina sahipleri herkes binalarının sağlamlığını kontrol ettirmek istiyor. Deprem testinde çok sayıda veri inceleniyor. 10 katlı bir binanın deprem testinde yasa gereği her kat için ayrı test yapılması gerekiyor. Bu nedenle maliyet 15 bin liraya kadar çıkabiliyor.” şeklinde konuştu.

Bir diğer firma yetkilisi İbrahim Sarıoğlu da deprem sonrası yoğunluğun arttığını söylüyor. İnsanların çoğunlukla bilgi almak için aradıklarını dile getiren Sarıoğlu, “Binayı nasıl güçlendiririz diye soruyorlar. İnsanlar taşınma telaşına girmek istemiyor. Bunda okulların açılmasının da etkisi var. Düzenlerini bozmak istemiyor.” diye konuştu. Sarıoğlu, fiyatların 3 bin liradan başladığını, 10 katı aşan binalarda ise bu rakamın değiştiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 07:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER