banner53

Deprem Risk Testi Aşamaları! Hangi Durumlarda Bina Mühürleniyor?

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı depremin ardından, vatandaşlar binalarının dayanıklı olup olmadığını öğrenmek için araştırmalara başladı. Binanın güvenilir olup olmadığını öğrenmek için başvurular belediyelere ya da serbest çalışan inşaat mühendisleri bürolarına yapılabiliyor. Deprem risk testinin ücreti ise 4.500 liradan başlıyor.

Deprem Risk Testi Aşamaları! Hangi Durumlarda Bina Mühürleniyor?

İSTANBUL DİKEN ÜSTÜNDE

Marmara’da beklenen büyük İstanbul depremi için son 20 senedir önlem alınmadığından dolayı yapılması gerekenler ev sahiplerine kaldı. Ancak, sürekli yaşanan depremlerle tedirgin olan vatandaş, yaşadığı binanın güvenilir olup olmadığını, bunu öğrenmek için hangi kurumlara başvurması gerektiğini araştırıyor.

DEPREM RİSKİ TESPİTİ AŞAMALARI

- - Binasında hasar tespiti yapanlar belediyelere ya da serbest çalışan inşaat mühendisleri bürolarına başvurmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı olan büroların bigilerine ise, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) internet sitesinde yer alan “tescilli işyerleri” başlığından ulaşılabilir.

-- Farklı kaynaklardan ulaşılan büroların yetkili olup olmadığıyla ilgili meslek odalarından teyit alınmalı.

-- Hasar tespiti maliyeti, binanın konut ya da işyeri olmasına, kaç kata sahip olduğuna ve metrekaresine göre değişiklik gösteriyor. Bilgi amaçlı hızlı testler 750 liradan başlarken, risk tespitinin maliyeti 15 bin liraya kadar ulaşıyor. 

-- Kapsamlı bir deprem dayanıklılık raporu için binanın bir katından numune alınıp laboratuvar ortamında test ediliyor ve sonuç ev sahibine iletiliyor. Bunun maliyeti ise 4.500 lira. Eğer binanın deprem performans analizini yaptırmak istiyorsanız, bu defa tüm katlardan örnek alınıyor. Bunun bedeli ise en az 15 bin lira olarak belirtiliyor.

-- Test sonrası bina güçlendirmek isteniyosa, belediyeden ruhsat almak gerekiyor. Ancak risk tespiti sonrası binanın yıkılması öngörülürse kentsel dönüşüm kapsamında değerlendiriliyor. Bina sakinleri duruma 15 gün içinde  itiraz edebililiyor, yapılan itiraz heyet tarafından incelemeye alınıyor.

-- Heyet de riskli olduğunu kabul ederse 3 ay zaman veriliyor. Bu süre içinde bina boşaltılmazsa su, elektrik, doğal gaz hizmetleri verilmiyor. 

Ekonomik kriz ortamında vatandaşın bireysel olarak bina güçlendirmesi yapmasının çok zor olduğunu vurgulayan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi Başkanı Nusret Suna, “Her depremden sonra artan duyarlılık, 10 gün sonra azalıyor. Yurttaşın ekonomik gücü yok ki deprem güçlendirmesi yapsın” dedi. Suna, “Şunları önerebilirim: Her depremde binanızı yeniden kontrol edin. Kolon ve kirişleri iyi gözlemleyin. Bodrum katı temiz tutup sürekli havalandırın. Orası rutubetlenirse kolondaki demir paslanır. Dökülmeler yaşanır. Kanser hücresi gibidir bu. Sürekli kontrol etmek gerekir” şeklinde konuştu.

İSTANBUL BÜYÜK RİSK ALTINDA

Farklı deprem senaryolarına göre, 7.5 şiddetindeki bir depremde İstanbul’da yıkılacak bina sayısının en az 44 bin olduğunu belirten Suna, şunları önerilerde bulundu: 

“Bu binaların hangi binalar olduğu ‘hızlı tarama yöntemi’ ile tespit edilebilir. Bu yüzden yerel ve merkezi yönetim deprem seferberliği ilan edip en riskli bölgelerde hızlı tarama yöntemi yapmalı. Söz konusu binalar hangisiyse güçlendirilip onarılır. En azından can kaybı aza indirilmiş olur.”

Uzmanlar, “Hazır beton kullanılmadıysa, dere yatağındaysa, projesiz ve ruhsatsız yapıldıysa, bodrum katta rutubet ve kolon demirlerinde paslanma varsa, binanın riskli olma ihtimali var” şeklinde konuşuyor.

Türkiye genelinde 6.7 milyon riskli bina bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 06:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER