Deniz Gören Evlerde Kiralar Tavan Yaptı

Türkiye genelinde kiralarda rekor artışlar yaşanıyor. Özellikle İstanbul’da senelik kira artış oranı yüzde 100’ü aştı. Satılık evlerin fiyat değişimi ise ortalama yüzde 40 seviyesinde oldu. Sahilde bulunan evlerin kirası ise 35 bin lirayı gördü.

Deniz Gören Evlerde Kiralar Tavan Yaptı

Emlakçılar, kiralık ev bulmada yaşanan sıkıntının iki ana sebebinin “yeterince yeni konut üretilmemesi” ve “üniversitelerin pandemi sonrası fiziki eğitime geçmesi” olduğunu dile getiriyor.

Bununla beraber artan boşanmalar ve Körfez ülkelerinden gelen yabancıların “yüksekten kiralamaları” da artışta etkili oluyor.

Bağdat Caddesi'nde Fiyatlar 20 Bin TL Seviyesinde 

Son zamanda TL’deki değer kayıplarıyla alım gücü yükselen yabancının kiralık fiyatlarını etkilediğini söyleyen gayrimenkul danışmanı Erkan Zing, Bağdat Caddesi’nde kiralık fiyatlarının 20 bin lira seviyesine ulaştığını belirtti.

Lüks konutlardaki kira değişimlerini yorumlayan Zing, yeni ev olmamasının fiyatlardaki artışta önemli faktör olduğunu belirterek şu an kiralık piyasasındaki işlerin ‘kim kime ne tutturursa’ mantığıyla yürüdüğünü söyledi.

Kira Ödemek Yerine Ev Alıyorlar

Bu süreçte mülk sahiplerinin bile emlakçılık yaptığını söyleyen Zing “Hizmet bedeli dahi istiyorlar. İnsanlar mecburen ‘Tamam’ diyor.

Bu aydan sonra kiralık eve olan yüksek talep biter, çoğu kimse yerini bulur, kiralarda yüzde 15 - 20 gibi düşüş ekimde başlar.

Lüks semtlerde deniz manzaralı 1+1’ler 6 bin lira, 2+1’ler 19 bin lira, 3+1’ler 25-35 bin lira fiyata kiralanabiliyor.

Zengin kiracılar da artık alıma yöneliyor. Kimse o kadar yüksek kira ödeyip de ev sahibinin boyunduruğu altına girmek istemiyor. Kira vereceğine artık ev alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER