Dar Gelirliye Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 'TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Kampanyası Tanıtım Töreni'ne konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1- 1,5 yıl içinde konutların bitirilip, sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Erdoğan, Yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle 100 bin ailenin ev sahibi olacağını açıkladı.

Dar Gelirliye Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Programda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yer aldı. Törende konuşan Bakan Albayrak, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bugüne kadar birçok projeye imza attıklarını belirterek, "Ekonomide kaydedilen ilerlemeyi her zaman öncelikli vatandaşlarımıza yansıttık. Şimdi ise Sayın Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde çok düşük maliyetle dar gelirli vatandaşımızı konut sahibi yapacak çok önemli bir projeyi daha bugün inşallah hayata geçiriyoruz. Her yıl 100 bin konutu bu şekilde vatandaşlarımıza kazandıracak bu projenin, bu modelin finansal altyapısını hazırladık. İnanıyorum ki pek çok ailemizi bu sayede sevindirmiş olacağız" diye konuştu. 

Bakan Kurum ise törendeki konuşmasında, "Vatandaşımızın yoğun talebi nedeniyle Edirne'den Hakkari'ye 81 ilimizde inşa edeceğimiz yıllık 50 bin sosyal konut sayısını, yıllık 100 bine çıkarıyoruz. Yöresel dokuya ve yatay mimariye uygun, mahalle kültürünü ve komşuluk ilişkilerini yaşatan, enerji verimli ve sıfır atık uyumlu sosyal konutlarımızın inşasına 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayıp en kısa sürede tamamlayacağız" dedi. 

Konuşmaların ardından Albayrak ile Kurum, 100 bin sosyal konut yapımına ilişkin protokolü imzaladı. 

'KİRA ÖDER GİBİ KONUT SAHİBİ OLACAKLAR'

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1- 1,5 yıl içinde konutların bitirilip, sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanı sağlayacaklarını kaydeden Erdoğan, "Böylece 100 bin dar gelirli ailemizin kira öder gibi konut sahibi olabilmelerini temin edeceğiz. Bu konutlar 2+1 85 metrekare ile 3+1 brüt 100 metrekare olarak projelendirilecektir. 100 bin konutluk bu projenin toplam yatırım bedeli yaklaşık 17 milyar 300 milyon lirayı buluyor. Bu kampanya sadece ekonomik bakımdan değil, kültürel bakımdan da önemli. Bu projeler meydanı, camisi, okulu, çarşısı, parkı, yeşil alanı, bina cepheleri ve diğer tüm özellikleriyle geleneksel mahalle kültürümüzü yaşatacak şekilde tasarlanacaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 07:05
YORUM EKLE