Dar Gelirliye Devletten Kira Yardımı! İşte Detaylar

Kiracı durumunda olan vatandaşlara 2020 yılında Aile Bakanlığı kira yardımı yapacak. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'da kentsel dönüşüm kira yardımı yapıyor. İşte detaylar...

Dar Gelirliye Devletten Kira Yardımı! İşte Detaylar

KİRA YARDIMI 

Emlak365'de yer alan habere göre, 2 bakanlık 2020 yılında da kira desteklerine devam edecek. Kira yardımıyla ilgili tüm detaylar haberimizde...

-- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardımı; Bakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla kira yardımı ödemesi yapıyor. Bu ödemeler maddi zorluk çeken vatandaşlara ödeniyor. 

-- Çevre ve Şehirclik Bakanlığı Kira Yardımı; Bakanlık kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılan vatandaşlara belirli bir süre kira yardımı yapıyor. 

DAR GELİRLİYE KİRA YARDIMI

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara kira yardımı ödemesi uygulaması;  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. 

Her il veya ilçede bulunan ve genellikle Kaymakamlık bünyesinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanıişma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla sağlanan kira yardımı ödemesi belirli koşullar altında ödenir. Bu yardımı alabilmek için öncelikle vatandaşların maddi imkanlarının belirli bir seviyenin altında olması gerekiyor. 

BAŞVURU ŞARTLARI

Söz konusu yardım için başvuruda bulunacak vatandaşın evi, arabası, taşınmazı, gayrimenkulü olmaması isteniyor. Bunun yanında sosyal güvencesi bulunan işlerde çalışan vatandaşlara da kira yardımı yapılmıyor. Yani vatandaşların SGK'lı olarak bir yerde çalışmaması gerekiyor. Ayrıca Aile Bakanlığı SYDV kira yardımı ödemeleri için vatandaşların gelir testi yaptırmış olmaları gerekiyor. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan kira yardımı ödemeleri için il ve ilçe SYDV'lere başvuru yapılabilir. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı yapan kurumlar arasında bulunuyor.

Ancak Çevre Bakanlığı'nın kira yardımı ödemeleri her vatandaşa sağlanmıyor. Bakanlık kentsel dönüşüm kapsamında evleri yılan vatandaşlara 18 aylık kira yardımı ödemesi yapıyor. Bu süre çeşitli özel durumlarda ise 36 aya kadar ulaşabiliryor. 

BAŞVURU ŞARTLARI

Vatandaşların riskli yapı ilan edilen binaları için kira yardımı başvurularını tahliye tarihi itibari ile 1 yıl, riskli yapının yıkıldığı tarihi takip eden 3 ay içerisinde yaşadıkları ilçe ve illerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine ya da belediyelere yapmaları gerekiyor. Başvuru işlemleri ise Çevre Bakanlığı'nın web sayfası üzerinden duyurulan başvuru evrakları ile yapılacak. Burada önemli olan bir diğer nokta ödeme tutarı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı ödemesi şehre göre değişiyor. Bu tutar şehirlere dair açıklanan listede yer almakta olup büyük şehirler için 1.150 lira olarak ödenir. İstanbul, Ankara, İzmir için 1.150 lira olan bu rakam, Bursa Gaziantep, Adana, Konya için 1.085 lira .Çankırı, Artvin, Bilecik, Burdur gibi şehirlerde ise 715 lira kira yardımı ödemesi yapılır.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 07:18
YORUM EKLE