banner53

Dar Gelirliye 80 Bin Konut Müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 80 bin konutluk kentsel dönüşüm ve sosyal konut projelerine başlayacaklarını açıkladı.

Dar Gelirliye 80 Bin Konut Müjdesi!

akan Kurum, 25 milyar lira olan 80 bin konutluk kentsel dönüşüm ve sosyal konut projelerine başlayacaklarından bahsederek “Devam eden 272 bin konut ve başlayacak olan 80 bin konut olmak üzere toplamda 350 bin konutla 1,5 milyon vatandaşa konut ihtiyacına cevap vermiş olacağız” açıklamasında bulundu.

Kentsel dönüşümlerde merkezinde insanı ele alıp afetlere hazır, kimlikli, engelli dostu şehirler inşa ettiklerini söyleyen Kurum;

Dar gelirli vatandaşlarımız için on binlerce yeni sosyal konut üretiyoruz. Millet bahçeleri ve ekolojik koridorlarımızla yeşil alanlarımızı, korunan doğal alan büyüklüğümüzü arttırıyoruz. Bölgesel ve yerel eylem planlarımızı hazırladık, uygulamaya koyduk.

Tüm bölgelerimizde bu planları belediyelerimizle birlikte hayata geçiriyoruz. Bugün sahadaki tüm inşa projelerimizi enerji verimli, sıfır atık uyumlu ve akıllı bina özellikleriyle donatılmış yapı teknolojileriyle inşa ediyoruz. Coğrafi Bilgi Sistemleri’yle doğru, hızlı ve güvenilir şehir verisi sunuyoruz.

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Akit'te yer alan habere göre;  TOKİ  konut satışları e-devlet üzerinden ve TOKİ’nin internet sitesi üzerinden satışlar ve duyurular bölümünden öğrenilebiliyor.

Diğer taraftan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 31 ilde 133 konut ile 21 ilde 107 iş yerini “Açık Artırma Yöntemi” ile satışa çıkardı.

TOKİ konut başvuru şartları:

-- T.C. vatandaşı olmak 

-- Başvuru yapılan ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak 

-- TOKİ üzerinden daha önce ev almamak

-- Kişinin kendisi, eşi ya da bakmak ile yükümlü oldukları kişilerin evi olmaması

-- Başvuru yapan kişinin en az 25 yaşında olması 

-- Aylık hane geliri 5.500 liradan düşük olması

toki.gov.tr adresi üzerinden yapılan başvurular yukarıda açıklanan şartları sağlayanlar için açık olacak. Başvuru formları Bakanlığın belirlediği sürede yapılaniliyor.

Açık satış usulü ile yapılacak satışlar Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden gerçekleştirilecek. Konut satışları için 240 ay vade seçeneği belirlenirken iş yeri satışları için 60 ay vade seçeneği sağlanacak.

81 ilde gerçekleşecek 100 bin konutun inşasına yılbaşından sonra başlanacak. 1.5 yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen konutlar özelliklerine göre 140 bin ila 210 bin lira arasında fiyatla satılacak.

Yüzde 10 peşin ödeme yapacak olan vatandaşlar, aylık 894 lira taksit ve 240 ay vadeyle bu konutlara sahip olabilecek. Konutlara daha önce TOKİ'den ev almamış ve konut kredisi kullanmamış aylık geliri 5.500 liradan düşük olanlar başvuruda bulunabilecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2020, 09:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Gökoğlu
Ali Gökoğlu - 1 ay Önce

Sayın Bakana tavsiyem!

Öncelikle TAPU KAYITLARINDA MESKEN OLARAK GEÇEN KONUTLARIN / YAPILARIN AMACI DIŞINDA ,İŞ YERİ OLARAK KULLANILMASINI ÖNLEYİNİZ.

SİZLER HEM BU ÜLKEYE YATIEIM YAPIN DİYORSUNUZ,HEMDE YATIRIMCININ AYAĞINA TAKOZ KOYUYORSUNUZ.
O GIPTA ETTİĞİNİZ ALMANYA DA KONUT OLAN YERLERİN AMACI DIŞINDA KULLANILMASI HALİNDE ÇOK AĞIR CEZA VE YAPTIRIMLAR VAR.SİZ NE YAPIYORSUNUZ,TEŞVİK ETMEKTEN BAŞKA? Bu ŞARTLARDA BU ÜLKEYE YATIRIM YAPMANIN APTALLIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.
SAYGILARIMLA

SIRADAKİ HABER