Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul için Tarih Verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz inşallah şurada önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyoruz ve Kanal İstanbul'a başlıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul için Tarih Verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hizmet İhracatçıları Birliği Buluşması ve Ödül Töreni'ne katıldı. 

İstanbul Kongre Merkezi'ndeki programa Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı İsmail Gülle de katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan programda yaptığı konuşmasında, “Türk ekonomisinin tüm alanlarıyla birlikte ihracatta hala hak ettiği seviyenin çok gerisinde olduğunu biliyoruz. İhracatımızı 500 milyar dolara çıkarma hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. Tabii bunun için öncelikle küresel rekabette bizi öne çıkartacak şekilde mal ve hizmet üretimimizi artırmamız gerekiyor. Dünyada her iki konuda da ayrı ayrı öne çıkmış ülkeler bulunuyor. Bizim, Türkiye olarak ikisini birlikte gerçekleştirmemiz şarttır. Bulunduğumuz coğrafya ve sahip olduğumuz imkanlar bize mal ve hizmet tasarımı geliştirilmesi, üretimi, ihracatı konularında avantaj sağlıyor" dedi. 

KANAL İSTANBUL 

Erdoğan, “Yıllarca Türkiye'yi kendi iç çekişmeleriyle oyalayanlar bu kez hezimete uğradılar. Her yolu denemelerine rağmen bu kutlu yürüyüşü durduramadılar, inşallah durduramayacaklar. İçeride, dışarıda. Özellikle de şu anda içeride ana muhalefetin başındaki zat. Biz 'Kanal İstanbul' diyoruz, o da çıkıyor diyor ki 'yapamayacaksınız' Ya biz yapacağız. Sen ne yaparsan, biz bunu yapacağız. Bir taraftan da müteahhitleri tehdit ediyor. 'Hangi müteahhit bu işin içerisine girerse, bilsin ki verdiği parayı -biz geliyoruz, geldiğimiz zaman- alamayacaktır' diyor. Bir defa devletin ne olduğundan bihaber olan bir zat. Ne demek yahu? Sen gelemeyeceksin zaten o ayrı bir konu da. Devletlerde devamlılık esastır ve bir müteahhit bu işe girmiş, anlaşmasını, sözleşmesini yapmış. Buna cevap vermeyi zait addediyorum da böyle söylediği için bütün müteahhitlerimize, uluslararası konumu olan müteahhitlerimize bir şey hatırlatmak istiyorum, bakınız bu ülkede nasıl bir siyasetçi var bunu bilin. Bu, üstelik şu anda ana muhalefetin başında. Biz inşallah şurada önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyoruz ve Kanal İstanbul'a başlıyoruz. Bunun çalışması, 1 haftalık, 1 aylık, 1 yıllık değil, ta belediye başkanlığımın sonlarına doğru atılmış bir adımdır. Biz bu adımı hayata geçireceğiz. Dünyada nasıl Süveyş varsa, Cebelitarık varsa, bizde de Kanal İstanbul olacak" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal İstanbul çevreci özelliğinin yanı sıra Türkiye'ye kazandıracağı haklar da var. Selimiye önünde tanker 7 ayı aşkın bir süre yandı, hiçbir şey yapılamadı. Boğazda birçok kez kuru yük gemileri, tankerler yalılara kaç kez tankerlerin bindirdi. Her an bu, bir tehlikedir ve çevrenin tehdididir. Kanal İstanbul ile bu tehditler adeta yok seviyesine geleceği gibi bir de ülkemize ciddi manada bir getirisi olacaktır. Bütün bunların çalışmaları yapılmış ve Karadeniz'den Marmara'ya iniş burada farklı bir özelliğe bir de çevreci anlayışla çevre güzelliğine de inşallah bu kanalla İstanbul'umuz sahip çıkacaktır" şeklinde konuştu. 

“SİZ KİMDEN YANASINIZ?"

Erdoğan, “Bir taraftan askeri güvenlik anlaşması, öbür taraftan evet kıyılarla alakalı, denizlerdeki haklarımızla alakalı anlaşma imzalandı. Ama bundan birileri rahatsız oluyor, gelgeç... Bir de bakıyoruz ülkemizin içinde ana muhalefeti de, onun yanında bazıları onlar da rahatsız oluyor. Siz kimden yanasınız? Bu memleketten, bu milletten yana mısınız, yoksa atalarımızın bir sözü var onu söylemeyeyim. Yürüttüğümüz mücadelede diğer ülkelerden neredeyse hiç destek alamıyoruz ama milletimiz bize yeter. Biz onlarla beraber bunu sürdüreceğiz. Milletimizin dirayeti ve dostlarımızın duası sayesinde yolumuza devam ediyoruz. Bu kritik dönemde iş dünyamızın ve tüm vatandaşlarımızın ülkelerine güvenmeleri, bizlere destek olmaları özellikle önemlidir. Türkiye'yi hep birlikte büyütecek, geliştirecek, 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Evlatlarımıza 2053 ve 2071 vizyonlarını güven ve huzur içinde hayata geçirebilecekleri bir ülke bırakmak için çok daha çalışacak, daha sıkı mücadele edeceğiz. Çünkü bu ülke hepimizin. Çünkü önümüzdeki gelecek, hepimizin ortak geleceği. Bizim kendimize ait hissettiğimiz bir başka vatanımız yoktur. Bizim gölgesine sığınacağımız bir başka bayrağımız yoktur. Bizim günde beş vakit duymadan huzurla yatağa gireceğimiz bir başka ezanımız yoktur. Öyleyse taşıyla, toprağıyla, insanıyla, tüm değerleriyle ülkemize sıkı sıkıya sarılmaktan başka çaremiz de yok demektir. Yüreğimizde işte bu ateş yanmaya devam ettiği müddetçe Allah'ın izniyle hiç kimse istiklalimizi ve istikbalimizi elimizden alamaz. Bunu bir asır önce Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşımızda yapamadılar. Bunu yapmaya 15 Temmuz'da da güçleri yetmedi. Çanakkale'de kuleler yükseliyor. Artık 100 metreye doğru varıyorlar. Bu ne demek biliyor musunuz? Nereyi, nereye sağlıyoruz" şeklinde konuştu. 

“EĞER LİDERSENİZ, VERDİĞİNİZ KARARI SONUNA KADAR TAKİP EDER VE İŞİ BİTİRİRSİNİZ"

Erdoğan, “Yavuz Sultan Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray ve Osman gazi Köprüsü'yle ilgili de 'yapamazsınız' denildi. İsteseniz de yaptık, istemeseniz de yaptık. Her şeyden önce öyle sıradan olay değil bu iş. Eğer liderseniz, verdiğiniz kararı sonuna kadar takip eder ve işi bitirirsiniz. Şu anda düşünün artık İstanbul-İzmir 3,5 saat. Bunların ufku buna yetmez. Hayal dahi bunlar bunu edemez. İnşallah daha güzel günler var önümüzde. Şehir hastaneleri, diyoruz. Niye yapıyorsunuz diyorlar" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 07:11
YORUM EKLE