banner53

Çatı Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araştırmalar gösteriyor ki ısı kayıplarının yüzde 20-25’i çatılardan kaynaklanıyor. Peki doğru çatı yalıtımı nasıl uygulanır?

Çatı Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantolama Yasal Zorunluluktur

Isı yalıtımı kapsamı arasına yapıların temelinden çatılarına kadar pek bölümünü alır.

Isının etkisine maruz kalabilen her bir parçaya yalıtım uygulanmalıdır. Yasalarımız da tüm dış cepheye yalıtım yapılmasını zorunlu kılar.

Yasalara göre zemini 50 metrekareden büyük olan bütün yapılara diğer hiçbir sebebe bakılmaksızın yalıtım yaptırılması gereklidir.

Enerji tasarrufunun günümüz şartlarında zaruri hale gelmesine yasalar da kayıtsız kalmamış yalıtım sonrası enerji kimlik belgesi almak mecburi kılınmıştır.

Çatı Yalıtımı Sağlık Açısından Önemlidir

Çatınıza doğru uygulanan ısı yalıtımı, sıklıkla duyduğumuz yazın serin, kışın ise sıcak olmanızı sağlar.

Faturalarınıza yani cebinize doğrudan katkı sağlarken, daha az rutubet ve kontrollü bir ısı sağlayarak bakteri oluşumunu engeller ve sağlığa etkisi ile dolaylı yoldan da katkı sağlamış olur.

Basitçe bir liste yapacak olursak, çatılara ısı yalıtımı uygulamasının yararları şunlardır;

-- Yapılarda kullanılan enerji miktarı azalır, enerji israfının önüne geçilir.

-- Isı yalıtımı uygulanmamış çatılar, gelişen teknoloji ile yapılan günümüzdeki çatıların kalitesinin ve tasarruf oranının çok çok gerisindeler.

-- Yalıtım uygulanmış çatılar, tasarruf haricinde de su sızıntılarını, rutubeti, kötü kokuyu hatta romatizma gibi rahatsızlıkları da önleyebiliyor.

-- Atmosfere salınan gazların oranlarını da olumlu anlamda etkilediğinden çevresel problemlerin çözümüdür.

-- Isı yalıtımı yapılmasıyla binadan dışarıya giden ısı kaybı büyük oranda azalır

-- Isı yalıtımlı duvarların iç kısımlarında küflenme, kabarma, sıva dökülmeleri gibi durumlarla karşılaşılmaz

-- Sıcak-soğuk farkı oluşmaz

-- Yalıtım sayesinde su yoğuşması olmayacağından duvarlardaki malzemeler paslanıp incelmez.

Çatı Isı Yalıtım Malzemeleri

Çatılara uygulanacak ısı yalıtımının yararları üzerinde epey durduk. Peki doğru yalıtım hangi malzemeyle yapılır?

Her çatı için tek bir doğru malzeme yok tabi ki. Kullanılacak malzeme, çatı türü, malzemenin kalınlığı, dış ortam sıcaklığı gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki tabloda bu kriterlere göre sıralanmış bazı malzemeler ve özellikleri belirtilmiştir.

Kullanılan malzeme çeşidine ve kalınlıklarına göre değişen ısıl iletkenlik katsayıları mantolamanın verimlliğini değiştirmektedir.

Çatı Yalıtımında Kullanılan Isı Yalıtım Malzemeleri

Cam Yünü: Ergimiş camın bazı metotlar ile lif haline getirilmesiyle oluşur. Hammaddesinin ana materyali silis kumudur. İki çeşidi vardır;

Taşyünü: Bazalt, kireç taşı, dolomit gibi gibi minerallerden elde edilen lifli ısı yalıtım malzemeleridir. Yüksek ve düşük yoğunlukta olmak üzere iki çeşit üretilmektedirler.

Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Levhaları: Polistren sert köpük yapay organik bir izolasyon malzemesidir.

Poliüretan Köpük: Poliüretan iki kimyasal maddenin (poliol ve izosiyonat) karşımları arasında havanın yardımıyla köpürüp sertleşmesinden elde edilen plastik esaslı bir köpüktür.

Fenol Köpüğü: Fenol, formaldehit bakalitine anorganik şişirici ve sertleştirici maddeler katılarak elde edilmektedir. Muhtelif yoğunluklarda sert fakat kırılgan, küçük gözenekli ve yüzeyi sürtünmeyle tozlaşan bir yapıya sahiptir.

Cam Köpüğü: Cam köpüğü levhalar, çok sert basınca dayanıklı, kolay kırılabilen, sürtünmeye dayanıksız, yüzey sürtünmesi ile kolay tozlaşabilen ısı yalıtım malzemesidir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER